Kategoriler
Bahçe

Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Barış çiçeği bakımı hakkında öneriler arıyorsanız doğru yere geldinizBarış çiçeği bakımı nasıl yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Barış çiçeği spathiphyllum parlak beyaz yumurtalı çiçekleri olan popüler bir salon çiçeği olarak birçok evde bulunur. Saksı çiçekleri arasında, bakımı kolay bir iç mekân bitkisi olarak ortaya çıkar. Bu süs çiçekleri büyük parlak yeşil yaprakları ve uzun çiçekli gövdeleri ile ofis çiçeği olarak da sıklıkla tercih edilirler. Spatifilyum barış çiçeği bakımı hem kolay hem de gereksinimleri az olan bir bitki türüdür. Bitkileri, düşük ışık ve gölge dahil olmak üzere çeşitli ışık koşullarında büyür.

Yumurta çiçeği olarak da adlandırılan spatifilyum çiçeği iç mekân havasındaki toksinleri temizleme yeteneği vardır. Bu özellik barış çiçeği bitkisini diğer canlı çiçek çeşitleri arasında daha popüler yapar. Bu canlı çiçek evinizdeki herhangi bir oda için mükemmel bir tercih olacaktır. Bu çiçekler toksik maddeler içermesine rağmen, bitkilerin kullanımı genellikle güvenlidir. Ancak, yaprakları çiğneme ihtimaline karşı barış çiçeği spathiphyllum bitkilerini evcil hayvanlar ve çocuklardan uzak tutmak muhtemelen en iyisidir.

Barış Çiçeği Nasıl Bakılır:

Baris cicegi parlak filtrelenmiş ışıkta, iyi drene olan verimli topraklarda ve ortalama oda sıcaklıklarında gelişir. Sağlıklı büyüme için, toprak kısmen kuruduğunda çiçeği sulayın ve nemi artırmak için yaprakları düzenli olarak buğulayın. Büyüme mevsimi boyunca her ay gübreleyin.

Spatifilyum çiçeği 40 türü Araceae familyasına aittir ve calla zambakıyla yakından ilgilidir. Zambak çiçeği olarak adlandırılmasına rağmen, spatifilyum çiçeği gerçek bir zambak türü değildir ve bitkinin bakımı zambak çiçeği bakımı şeklinde yapılmaz. Bitkinin botanik adı güzel beyaz serçe yapraklarından geliyor.

Saksı çiçeği çeşitleri genellikle birbirine karıştırılır. Bazen glayör çiçeği, bereket çiçeği, parlak mustafa çiçeği ile karıştırılır. Yöreden yöreye farklı isimler alabilir genellikle yelken çiçeği, yumurta çiçeği ve barış zambağı olarak adlandırılır. Her yörede verilen isimde beyaz yelken veya beyaz bayrak gibi görünen beyaz küre yaprağına atıfta bulunur. Bu makale, spatifilyum barış çiçeği bakımı için kapsamlı bir kılavuzdur. Odaları aydınlatan ve havayı temizlemeye yardımcı olan bu canlı saksı çiçekleri kapalı alanda nasıl yetiştirilir öğreneceksiniz.

Çiçeği:

Yumurta çiçeği , gösterişli beyaz çiçekler nedeniyle popülerdir. Spatifilyum çiçeği, büyük beyaz veya sarımsı yaprak benzeri bir çiçekten oluşur. Ama gördüğümüz beyaz yapraklar gerçek çiçekler değildir. Gerçek çiçekler minik çiçeklerle kaplı bir tür kalın sap olan bir spadix üzerinde büyür. Beyaz kılıf tipi çiçekler, parlak yeşil geniş yapraklara karşı çarpıcı bir kontrast sağlar.

Barış Çiçeği Hangi Durumlarda Çiçek Açmaz?

Çiçek ler oluşmamasının en genel nedeni parlak ışık eksikliğidir. Spathiphyllum genellikle ilkbaharda çiçek açar ve çiçek üretmek için parlak, dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyar. Her ne kadar saksı çiçek karanlık odalarda yaşayabilir, fakat bu zayıf aydınlatma veya sabit gölge yerlerde çiçek olmaz.

Spatifilyum çiçeği bol miktarda dolaylı ışık alarak ve uygun şekilde sulanarak çiçek açmaya teşvik edilir. Canli cicekler üretmesine yardımcı olmak için, çiçek açmıyorsa daha aydınlık bir yere taşıyın. Parlak ışık aldığından emin olmak, çiçek açmayan bir Spatifilyum çiçeği tekrar tekrar çiçek açmasına yardımcı olabilir .

Hediyelik çiçek olarak bir çok insan tarafından çiçek açtıklarında yelken çiçeği satın alır . Bu nedenle, bitkinin tekrar çiçek açmaması hayal kırıklığı yaratabilir. İlkbaharda saksi cicegi doğuya bakan bir pencere pervazına veya güneye bakan bir pencerenin yanına koymak çiçeklenmeyi teşvik edebilir. İdeal yetiştirme koşullarında sağlıklı bir Spathiphyllum, yılda birkaç çiçek üretmelidir.

Çiçeklerin Canlanması İçin Ne Yapılmalı?

  • Çiçek türleri ve özellikleri, sulama söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir. Toprağı nemli tutun, ancak aşırı su vermeyin. Yumurta çiçeği kısa süreli kuru toprağı tolere edebilir, ancak çok uzun süre ihmal edilirse yaprakları kahverengileşmeye başlar.
  • Canlı ev çiçekleri arasında bulunan spatifilyum çiçeği, genellikle musluk suyunda bulunan florür gibi kahverengi yaprak uçlarına ( barış çiçeği hastalıkları) neden olabilecek kimyasallara karşı hassastır. Mümkünse filtrelenmiş, oda sıcaklığında su kullanın.
  • Barış zambakları yüksek nem oranına sahiptir. Yapraklarını buğulamak veya saksıyı nemli bir çakıl tepsisinin üzerine koymak, bitkinin etrafındaki nemi artırmaya yardımcı olabilir.
  • Barış zambakları ağır besleyiciler değildir, bu nedenle sadece ara sıra döllenir. İlkbahar ve yaz büyümesini teşvik etmek için, kışın sonlarından başlayarak 6 haftada bir dengeli olarak gübreleyin.
  • Zambak çiçeği bakımı bunlar tropikal bir bitkidir, bu nedenle onları 16 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda ve soğuk, cereyanlı pencerelerden uzak tutun. 70 ° F (21 ° C) üzerindeki sıcaklıklarda en iyisini yaparlar.
  • Cicek cesitleri doğrudan öğleden sonra güneş ışığından uzak, ancak aydınlık, iyi aydınlatılmış bir alanda tutun. Doğuya bakan bir pencere idealdir, çünkü parlak sabah güneşine maruz kalacaklar, ancak gün ortası ışınlarının yoğunluğundan kaçınabilirler.

Barış Çiçeği Hastalıkları

Çiçek türleri ve özellikleri açısından suyu ve nemi severler ancak aşırı sulama veya yetersiz drenajın neden olduğu kök çürüklüğü hastalığına neden olabilir. Barış çiçeği hastalıkları arasında en çok görünen yaprakların kahverengileşmesi ve solmasıdır. Ölmekte olan bir Spathiphyllum’u canlandırmaya yardımcı olmak için bitkiyi taze, steril saksı toprağında saklayın. Ayrıca, bitkinizi hayata döndürmeye yardımcı olmak için tüm ölü veya çürüyen kök belirtilerini kaldırın.

Barış çiçeği yaprakarındaki kahverengi ipuçlarının en yaygın nedeni aşırı sulama veya yetersiz sulamadır. Bununla birlikte, nem eksikliği veya gübre tuzlarının birikmesi de yapraklarının kahverengiye dönmesine neden olabilir. Hoş olmayan kahverengi yaprakları budayın ve sulama programınızı ayarlayın veya nemi artırın.