Kategoriler
Bahçe

Çiçek Çeşitleri Ve İsimleri- Çiçeklerin Anlamları

 

Çiçek çeşitleri ve isimleri sizinde mi ilgi alanınız? Çiçekler ve özellikleri hakkında neler bilmek istersiniz? Eğer konu çiçeklerse her kadının ilgisini çekecektir. Her kadının sevdiği çiçek türleri farklı olsa da biz kadınları mutlu etmenin en kolay yoludur bir buket çiçek. Çiçekler ve isimleri ne kadar farklı olursa olsun hepsinin ortak özelliği muhteşem görünmeleridir. Gelin hep beraber birbirinden renkli ve mis kokulu cicek turleri ve özelliklerini inceleyelim.

 

Çiçek Türleri Nelerdir Ve Bize Neler Anlatır

Cicek isimleri farklı olsa da duyguların dışa vurumudur. Bazen Sevgilinin dudağı, bazen bir kadının elleri olur. Bazen bir şiir mısrasına girip okşar ruhumuzu çiçekler.

Gül

Çiçek çeşitleri denilince akla il gelen gül olur.  Kırmızı gül, siyah gül, beyaz gül ve daha niceleri. Her kadının anılarında saklı olan tek çiçektir güller. Sevgiliden alınan aşk dolu kırmızı güller, nikah törenlerinin vazgeçilmezi beyaz güller, belki de anneler gününde aldığı pembe güller vardır anılarda. Çiçeğin kendisi gibi gülün de tarihi çok renklidir.

Güller, 35 milyon yılı aşkın bir süredir doğal olarak büyüyor! Ancak, yaklaşık 5.000 yıl öncesine kadar ekildikleri bilinmiyordu. Kullanımları sadece eve dekoratif bir dokunuş olarak değil, aynı zamanda tıbbi amaçlar için, parfüm yapmak için kullanıldı ve taç yaprakları şenliklerde konfeti olarak bile kullanıldı .En güzel güller bakımlı güllerdir. Güllerinizi hızlı bir şekilde suya sokmak, onlara bakmanın ilk adımıdır. Bir vazoyu yarısına kadar taze, soğuk musluk suyuyla doldurun. Güller suyu emecek, uzun süre canlı kalacaktı. Gülünüzün vazosundaki su seviyesini her gün kontrol edin ve gerekirse daha fazla su ekleyin. Erkeklere tavsiye çiçek çeşitleri ve isimleri öğrenin. Sevgililer Günü için bu klasik çiçekleri satın alın !

Lale

Lale çiçeği bizim toplumumuzda çok daha köklü bir yere sahiptir. Eski çini motiflerinde sıkça kullanılmıştır. Lale cicek cesitleri 3.000’den fazladır ve 150’den fazla lale türü vardır ve zambak ailesinin bir parçasıdır. Çoğu yaygın çiçek gibi, laleler de her birinin kendi anlamı olan çok çeşitli renklerde gelir. Baharın gelişinin bir işareti olarak, bu çiçekler genellikle Paskalya tatili ile ilişkilendirilir. “Lale Devri” döneminde Osmanlıda laleler çok değerliydi ve popülaritesi ancak zamanla yayıldı! Lale soğanları, kısmi ila tam güneş alabilecekleri alanlara sonbaharda dikilmelidir. Laleler, aşırı sulama soğanı ve kökleri boğacağından drenaja izin veren toprakta daha iyi sonuç verir.

Orkide

Orkide,   çiçek isimleri listesi yapılsa en başa yazılacak gösterişli bir çiçektir. Ayrıca bu güzel çiçeğin insanoğlunun bildiği en eski çiçek bitkilerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Bilim adamları, yabani orkide çiçeklerinin 100 milyon yıl öncesine kadar var olduğunu tahmin ettiler. 30.000’den fazla orkide türü ile en popüler türlerden bazıları Phalaenopsis Orchid, Dendrobium Orchid, Cattleya Orchid ve Vanilla Orchid’dir. orkide bakımı  zor olmasına rağmen çiçek türleri ve isimleri arasında en seçkin olanıdır. Orkide genellikle sevgiyi, doğurganlığı, düşünceliliği ve çekiciliği temsil eder. Ancak bu çiçek türlerinin her çeşidinin kendine has rengi vardır. beyaz orkide sağlık ve refahı sembolize ederken, mor orkide bilgelik ve güzelliği temsil eder.  gücü ve asaleti, pembe orkideleri ise sevgiyi ve yeteneği sembolize eder.

Karanfil

Karanfil çiçeği , çiçek adları 3 farklı tipte olur: büyük çiçekli karanfiller, sprey karanfiller ve cüce çiçekli karanfiller. Büyük çiçekli karanfiller, gövde başına bir büyük çiçek ile 20 inç yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bunlara çiçekçi karanfilleri de denir. Sprey ve cüce karanfiller daha küçük çiçeklere sahiptir ancak gövde başına birden fazla çiçek açar. Bu karanfiller 12 inç’e kadar büyür ve daha çok bahçelerde bulunur. Karanfil dikerken, iyi drene olan bir toprakta ve bol güneş ışığı alan bir alanda dikmeye özen gösterin. karanfil faydaları saymakla bitmez biz bu yazımızda  Karanfillerin renklerine göre farklı anlamları anlatalım.  Pembe karanfil anne sevgisini, beyaz karanfil iyi şans, sarı karanfil hayal kırıklığı anlamına gelir, vb. Çok yönlü olmaları onları her durum için son derece popüler bir çiçek haline getirmiştir.

Papatya

Çiçek isimleri arasında popüler olan papatya , Antarktika dışındaki her kıtada bulunur ve bilinen en büyük bitki ailelerinden biridir. Papatya çiçeği masumiyeti simgeler. Papatyanın rengine göre çiçek başka bir anlam kazanabilir. Papatya çiçekleri tam güneşi ve ortalama toprak koşullarını tercih eder.

Zambak

Çiçekler ve isimleri arasında olan zambaklar inanç ve saflık ile ilişkilidir. Bu nedenle, bizlerde mezarlık çiçeği olarakta bilinir. Batı dünyasında da aynı anlama gelir zambaklar. Meryem Ana gibi dini figürler genellikle bir buket beyaz zambak ile tasvir edilir. Beyaz zambaklar genellikle sempati ve yeniden doğuş ile ilişkilendirilir, bu da onları sempati anlarında popüler bir çiçek haline getirir. Bu güzellikler tam veya kısmi güneş ışığında büyür ve yaz sonunda çiçek açması için ilkbaharda ekilmelidir. sürekli bakım ile iki fit uzunluğa kadar büyüyebilirler! Calla zambakları kesildikten sonra bir vazoda 2 hafta dayanabilir.

Zambak , dünyadaki en popüler ve çok yönlü çiçeklerden biridir. Çeşitli renklerde gelen ve güçlü kokularıyla tanınan bu zarif çiçek, her buket için mükemmel bir tamamlayıcı olmasının yanı sıra başlı başına bir gösteri durdurucudur. Aslında zambaklar dünyanın en popüler çiçekleri arasındadır ve nedenini anlamak zor değildir. “Lilium” cinsine ait 100’den fazla farklı gerçek zambak türü vardır. Zambaklar ağırlıklı olarak dünyanın Kuzey Yarımküresinde bulunur.

Çiçek Çeşitleri Ve İsimleri

Ayçiçeği

Ayçiçeği en popüler çiçek türlerinden biridir.

Şakayık

Beyazdan kırmızıya, mercana, mora, pembeye ve sarıya kadar çeşitli renklerde olabilir. Şakayık gelin buketi için en çok tercih edilen  çiçek türleri arasındadır.

Kadife Çiçeği

Güzel turuncu ve altın renginde kadife çiçeği, zenginlik ve başarılı olma arzusunu sembolize eder.

Yıldız Çiçeği

Çiçek çeşitleri ve isimleri arasında bu cesur çiçekler geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve mevcut veya yeni herhangi bir bahçeye kolayca dahil edilebilir.

Açelya

Geç ilkbaharın ayırt edici özelliklerinden biri, bahçelerde, patikalarda ve ormanlık alanlarda açan canlı açelya çiçeğdir.

Çiğdem

Birçoğumuz için, baharın ilk ipucu, karda yukarı doğru ilerleyen küçük çiğdemdir.

Nergis

Nergis, türe ve çeşitliliğe bağlı olarak birçok isimle anılır.

Lavanta

40’tan fazla tür, Akdeniz’i çevreleyen bölgelere özgüdür ve gri-yeşil, tüylü, doğrusal yaprakları ve mor, menekşe, lavanta veya pembemsi-beyaz çiçekleri olan yarı dökmeyen uzun ömürlü veya alt çalılardır.

Hanımeli

Leylak

Sümbül

Sardunya

Petunya