Kategoriler
Hastalıklar

Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

 

Ebola, Ebola virüsü ile bulaşan genellikle ölümcül olan ciddi bir akut hastalıktır. Ebola  ilk olarak 1976’da, biri Güney Sudan’da ve diğeri Yambuku’da olmak üzere 2 eşzamanlı salgında ortaya çıktı. İkincisi, hastalığın adını aldığı Ebola Nehri yakınlarındaki bir köyde meydana geldi.

Ebola salgınının en büyüğü Batı Afrika’daki 2014-2016 salgınıydı. Bu salgında Ebola virüsü ilk olarak Gine’de görüldü ve ardından kara sınırlarını geçerek Sierra Leone ve Liberya’ya taşındı.

Ebola Virüsü Doğuş Yeri Olan Sudan Nerede?

Ebola dünya üzerindeki milyarlarca virüs çeşitleri arasında sadece biridir. İsmini aldığı Ebola nehrinden dolayı ebola virüs ile Sudan birlikte anılmaya başlanmıştır.bu sebepten Sudan nerede kelimeside sıklıkla aranmaktadır. Sudan Afrika kıtasında bir ülkedir. Sahra altı ülkeler arasında sayılmaktadır.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Ebola virüsü nasıl bulaşır? sorusunun cevabını bilim adamları şu şekilde cevaplamıştır: Ebola hastalığı viral bir hastalıktır. Peki viral ne demek? Viral virüsler aracılığı ile yayılan hastalıklardır. Bilim adamları insanların başlangıçta meyve yarasası veya insan olmayan primat gibi enfekte bir hayvanla temas yoluyla Ebola  ile enfekte olduğunu düşünüyor. Buna yayılma olayı denir. Bundan sonra, virüs insandan insana yayılır ve potansiyel olarak çok sayıda insanı etkiler.

Ebola virüsü alan insanlar enfekte olduktan sonra hemen belirti veya semptomlar geliştirmeye başlamazlar . Bir hastalığa maruz kalma ile semptomların görülmesi arasındaki bu süre kuluçka dönemi olarak bilinir. Ebola virüsü enfekte olan kişide ebola belirtileri ve semptomları görülmeden diğer insanlara bulaşmaz. İnsanlar, kanlarında ebola virüsünü taşıdığı sürece bulaşıcı kalırlar. Ölmüş bir kişinin vücut sıvıları veya kanı ile temas etmek ebola virüsünün bulaşmasına sebep olur.

Ebola Semptomları Nelerdir?

Ebola kuluçka süresi, yani ebola virüs bulaşmasından semptomların başlamasına kadar geçen süre 2 ila 21 gündür. Ebola taşıyan bir kişi, semptomlar gelişene kadar hastalığı yayamaz. Ebola vürüs sahra altı ülkelerde görüldüğü için humma hastalığı ile karıştırılabilir.

Ebola semptomları şunlarıdır:

  • Yüksek Ateş
  • Yorgunluk
  • Kaslarda ağrı
  • Şidettli Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı

Humma Nedir?

Humma hastalığı grip benzeri bir tablodan, ağır karaciğer hastalığı ve kanamalı ateşe kadar geniş bir hastalığa açan akut viral bir hastalıktır. Humma hastalığı ile ebola arasındaki en büyük fark aşı ile korunabilmektir.