Kategoriler
Sanat

Göz Çizimi-Karakalem Çizimi İle Göz Resmi Nasıl Çizilir?

  Göz çizimi sanıldığı kadar zor değildir.  Basit ve kolay bir göz çizimi yapmak için yazımızda anlattığımız adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Bir karlama olarak başlayan göz resmi ilerleyen adımlarda bir sanat eserine dönüşecektir.

Karakalem çizimi için kağıda kurşun kalem koymadan önce gördüğümüz genel şekilleri belirllemek gerekir. Göz resmi ilk olarak bu temel parçaların kağıda çizilmesi ile başalar. Karekalem çizimi resimlerinde önce temel parçalar kaba hatlarıyla belirlemek daha sonra göz resmi için bir zemin oluşturur. Ardından  göz kapağındaki kırışıklıklar gibi gözün üstündeki, altındaki ve yanındaki tanımlayıcı çizgilere bakın. Ayrıca kaşın şeklinide göz resmi karekalem çizimi için dahil edebilirsiniz, çünkü kaşlar karekalem çizimi için duyguları tasvir etmede önemlidir.

Göz Çizimi Sürecini Dört Bölüme Ayırıyoruz:

Göz çizimi sürecini dört etapta incelemek  için adımlar oluşturacaktır. Göz resmi nasıl çizilir? Göz çizimi için ilk nereden başlamalıyım sorusunun cevabı sizin gerçeğe yakın karakalem göz resimleri yapmanızı sağlayacaktır.

  • Gözün kendisi
  • Cilt
  • Kirpikler
  • Kaş

 

Göz Resmi 1. Bölüm: Gözün Kendisi

Göz Resmi 1. Bölüm Gözün Kendisi 1. Adım: Göz Ve Kaşın Hizalanması Ve Şekli

Göz resmi aslında iki bölümden oluşur: Eskiz ve renklendirme. Bu nedenle, önce kağıt üzerinde temel taslağa sahip olmanız önemlidir. Referans göz resimleri  kendiniz için bir tür boyama resmi olarak izlemeye çalışın. Kendinize şu soruyu sorun göz nasıl çizilir: ‘Renklendirme işlemi sırasında hangi çizgiler önemlidir ve ben , göz çizimleri için ne kullanacağım?’ Esas olarak karakalem göz çizimleri tabanla ilgilidir: göz kapağı, gözyaşı kanalı, göz bebeği, iris, kaş şekli ve vurgular. Karakalem göz çizimleri gözdeki vurguları genellikle ortamdan (pencere gibi) gelen ışığın bir yansıması olarak yansıtır. Karakalem göz resimleri çoğu zaman, bazı kirpik kıllarını ışığı engelleyen bir gölge olarak gösterir. karakalem çizim teknikleri taslak için bir HB-2B kalem kullanmayı önerir, böylece çizgileri çok koyu yapmazsınız, böylelikle çizimin sonunda görünmesini de istemezsiniz.

Karakalem Göz  Çizimi 1. Bölüm Gözün Kendisi 2. Adım Göz Renklendirme

Karakalem göz çizimi  eskizinizden memnunsanız, gereksiz çizgileri sildikten sonra göz resmi renklendirmeye başlayabilirsiniz. Karakalem göz çizimi   her zaman içten dışa çalışılır çünkü gerekirse düzeltmeler daha iyi yapabilir. Karakalem göz çizimleri irisini dikkatlice sıkıca ve koyu renklendirin. Göz resmi  katmanlar halinde çalışmak en iyi sonucu verir. Karakalem göz  boyayın, pigmenti bir tamponla silin ve üzerine başka bir katman renklendirin. Eşit şekilde koyu gri olana kadar devam edin. Karakalem çizimi yaparken  yansımaları önceden pigment ile doldurmamanız önemlidir. Bunlar beyaz kalırsa, göz remi sonunda çok daha hoş bir kontrast ve parlak bir etki elde edersiniz. Karekalem göz taslağı çizimi renklendirilmesi daha yumuşak bir kalemle yapılabilir. Karakalem  göz çizimi kolay olması açısından 2B kullanılır, ancak yumuşak ve katmanlar halinde çalıştığınız sürece 6B’ye kadar kalem de kullanabilirsiniz.

Göz Çizimleri 1. Bölüm Gözün Kendisi 3. Adım İrisin Şekillendirilmesi

Göz çizimleri içinde  iris, çok fazla derinliği ve detayı olan bir alandır. Karekalem göz irisinde hem koyu hem de açık tonlar birbirine yakındır. Bu nedenle, göz çizimleri için temel tonunuz olarak gri seçmeniz önemlidir. Daha sonra karanlık alanların üzerine çizebilir ve açık renkli ayrıntıları silebilirsiniz. Şahsen ben karekalem göz çizimleri için bir tampon kullanarak en yumuşak renkli sonucu elde ederim. Göz resimleri yaparken irisi dairesel hareketler yaparak renklendiriyorum. İrisiniz eşit şekilde açık gri olana kadar devam edin. Parlak noktalarınızı irisinizde ve göz bebeğinizin beyazında tutmayı unutmayın.

Karakalem göz 1. Bölüm Gözün Kendisi 4. Adım Çizgileri Ve Gölgeleri Karıştırma

 Karakalem göz çizimi yaparken her şeyin güzel ve pürüzsüz görünmesi için her şeyi yumuşak bir şekilde harmanlayacağız tıpkı karakalem insan çizimi, insan resmi çizimi ve diğer tüm karakalem çizim teknikleri uygulanan resimlerde olduğu gibi. Bunun için hem tampon hem de pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Karakalem göz çizimi içerisindeki koyu çizgilerin daha bulanık hale geldiğini göreceksiniz. Her zaman olduğu gibi  çizimi kolay yoldan yapılabilmesi için katmanlar halinde çalışıyoruz. Göz nasıl çizilir sorusunda kaç katmana ihtiyaç duyulduğuna dair bir cevap yoktur. Bu, hoş bir kontrast görene kadar devam etme meselesidir, ancak her şey  güzel bir şekilde örtüşürse. Genellikle iki ila üç katmana ihtiyacım var (karıştırma – çizme – karıştırma – çizme – karıştırma – çizim).

Göz Çizimi Kolay Nasıl Çizilir 1. Bölüm Gözün Kendisi 5. Adım  Vurguları Ekleme

Göz çizimi kolay nasıl çizilir sorusunun cevabı bir kalem silgisi kullanarak vurguları eklemek olacaktır. Bu, göz çizimlerini renkli ve daha canlı hale getirir. Birçok insan, silerek bu kadar kolay ve güzel çizimler yapabileceğinize her zaman şaşırır. Benim için silmek aslında çizmekle aynı şey. Tek fark, kağıdınıza grafit eklemek yerine kağıdınızdaki grafiti kaldırarak çizgiler oluşturmanızdır. Göz çizimi kolay nasıl çizilir  sorusunun diğer bir cevabı ise  adım adım hassas çalışılmalıdır olacak. Bu guzel cizimler, kurşun kalem silgisi ile mümkündür. Referans fotoğrafınıza dikkatlice bakarak, göz resmi oluştururken gözde ne tür şekillerin bulunduğunu belirlersiniz. Bazen  kolay ve güzel çizimler oluşturmak için çizgiler yan yana güzelce yerleştirilir, ancak gözlerde daha karmaşık iris desenleri de olabilir.

Göz Resimleri 1. Bölüm Gözün Kendisi 6. Adım  İrisin Son Gölgelerini Ekleme

Göz resimleri için artık birçok önemli noktaya sahip olduğunuza göre, karakalem çizimleri göz çok daha gerçekçi göründüğünü ancak çok daha hafif hale geldiğini göreceksiniz. Kolay ama güzel çizimler, güzel bir kontrast oluşturmak gerekir bunun için kaleminizi en karanlık gölgeler ve en keskin kenarlar boyunca bir kez daha hareket ettirin. Örneğin, karakalem çizimleri göz beyazlığının yanında koyu bir gölgenin olması güzeldir, böylece göz resimleri renkli  ve daha da çarpıcı hale gelir ve derinlik aktarır. Silme ve üzerine gölge çizme, memnun kalana kadar çizime adım adım birkaç kez tekrar edilebilir. Burada yine katmanlarla çalışıyorsunuz.

Karakalem Göz Çizimleri 1. Bölüm Gözün Kendisi 7. Adım  Önemli Olayları Çözmek

Karakalem göz çizimleri için şimdi önemli olayları çözme zamanı. Bu kolay ve güzel çizimler oluşturabilmek için gözünüzde görebileceğiniz ışığın harika yansımasıdır. Bu karakalem göz çizimleri içerisinde tek bir yansıma olabilir ancak çoklu da olabilir. Göz çizimleri karakalem çalışmalarında kirpikler genellikle bir yansımada görülebilir. Bunun nedeni kirpiklerin ışığın göze parlamasını engellemesidir. Bu kirpik çizimi yaparken, özellikle yansıma gözün üzerindeyse doğrudur. Gözü adım adım  yapacağımız için daha sonra kirpikleri çizmeye odaklanacağız.

Göz Nasıl Çizilir 1. Bölüm Gözün Kendisi 7. Adım  Beyaz Bir Jel Kalemle Süper Vurgular Eklemek

Göz nasıl çizilir sorusunda 7 adım gözün daha etkileyici görünmesini sağlamaktır.  Beyaz jel kalemle vurgular ekleyerek iristeki en açık noktaları ve çizgileri daha da belirgin hale getirebilirsiniz. Böylelikle karakalem teknikleri ile çizim yaparken renkli çizimler elde etmiş olursunuz.

Göz Çizimi Adım Adım 2. Bölüm Göz Küresi Ve Cilt: 1. Adım Göz Küresinin Şekillendirilmesi

Göz çizimi  adım adım ilerlediğinizde daha kolay olur. Göz küresinin asla tamamen beyaz olmadığını fark etmişsinizdir. Göz  böyle olsaydı, bu düz ve gerçekçi görünmezdi. Top olduğu için hemen hemen her zaman göz çizimi kenarlarında bir gölge olur ve ortaya ışık düşer. Bunu bir 2B kalemle çok nazikçe oluşturun ve içe doğru silin. göz çizimleri karakalem çalışmalarında  katmanlar halinde çalışarak bunu tekrar yapıyorum. Göz resmi boyama  işleminde göz küresi üzerindeki ışık, sonunda silinerek daha görünür hale getirilebilir.Göz çizimi adım adım ilerlemeye devam ediyoruz

 

 

Goz cizimleri 2. Bölüm Göz Küresi Ve Cilt: 2. Adım Cildin tonları

Goz cizimleri yaparken göz çevresindeki gölgelere dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, referans aldığınız göz resmi dikkatlice incelenmelidir. goz cizimleri ayrıntılarda dikkat edilirse  gerçekçi olurlar, en karanlık kısımlar hangileridir ve ışık nereye düşer? Göz çizimleri karakalem resimlerinde genellikle göz kapağına ve gözyaşı kanalına ışık düşer ve kaşın altında ve gözün altında gölge olur. En güzel çizimler nasıl çizilir derseniz kesinlikle katmanlar halinde çalışarak derim. Tüm gölgeleri olabildiğince eşit bir şekilde oluşturmak için tekrar katmanlar halinde çalışıyoruz.

Kolay Göz Çizimi 3. Bölüm Kirpikler:

Kolay göz çizimi kirpikler için en iyisi çok keskin bir kalem kullanmaktır. Ben karakalem insan çizimleri için  kolay göz çizimi yapmak için kirpikleri oluştururken her zaman 5mm 2B mekanik kurşun kalemimi kullanırım. Mekanik bir kurşun kalemle kirpik çizimi ve hatta ağlayan göz resmi çizimleri çok daha detaylı çalışabilir. Her bir saça, özellikle de kirpiklere dikkat edin böylelikle en güzel çizimler nasıl çizilir görürsünüz.

Kolay göz çizimi karekalem çizimleri öğrenme denildiğinde sertlik ve hafiflik gelir.Kirpikler başlangıç ​​noktasında en kalındır ve uçlara doğru incelir. Bu nedenle, en fazla baskıyı başlangıç ​​noktasına ve daha az kirpik ucuna koyarsınız. Uzunluk ve kalınlık bakımından değişiklik göstererek kirpiklerinizi daha gerçekçi hale getirin. Tüm kirpiklerin farklı uzunlukları vardır. kirpik çizimi yaparken  genellikle birkaç uzun kirpikle başlarım ve her şeyi doldurmak için daha küçük ince kılları kullanırım. Kirpikler de üst üste biner böylelikle göz resmi boyama yapmadan daha canlı bir renge bürünür.

Göz Çizimleri Karakalem 3. Bölüm Kirpikler 1. Adım Kirpiklerin Yönünü Belirleyin.

Göz çizimleri karekalem teknikleri ile yapılıyorsa kirpikler tonlama için çok önemli olur. Kirpik yerleştirme yaparken yönü ve eğriyi belirlemek için kirpik çizgisine yayılmış bir dizi uzun kirpik çizerek başlayın. Bundan sonra karakalem çizim teknikleri ile diğer kirpikleri arasına yerleştirmek daha kolay göz resmini oluşturur.

Kolay Ama Güzel Çizimler Göz Çizimi 3. Bölüm Kirpikler 2. Adım: Tamamlama:

Kolay ama güzel çizimler için gözün her bölgesine yönü gösteren birkaç kirpik teli çizmiş olursak, aralarına daha fazla kirpik çizimi yapabiliriz. Unutmayın,Kolay Ama Güzel Çizimler yapmak için yön ve bükülme bir kılavuzdur. Aralarında her zaman mükemmel çalışmayan kirpikler vardır.  Göz çizimi kolay  ve etkileyici olsun derseniz uzunluk, kalınlık ve yön ile oynayın.

Göz Çizimi 4. Bölüm: Kaş

Göz çizimi yaparken resim teknikleri pek değişmez kaşlarda çoğu kirpikle aynıdır.Göz çizimi kaş kılları da başlangıçta daha kalındır ve keskin bir noktada son bulur.

Kara Kalem Göz Çizimleri 4. Bölüm Kaş 1. Adım: Hizalama

Kara kalem göz çizimleri için normalde bu adım: ‘ana hattın çizilmesi’ olacaktır, ancak bunu bu eğitimin başında zaten yapmıştık. Şimdi kara kalem göz çizimleri için diğer adımlara bakalım.

Göz Çizimi 4. Bölüm Kaş: 2. Adım: Temel renk

Göz çızımı başında yaptığınız temel hat çizimini çok açık griye boyayın. Bu, göz çizimleri karakalem çalışırken daha sonra kaş kılı eklemek ve onu bütünleştirmek için güzel bir temel sağlar. Böylelikle çok uğraşmadan kolay göz çızımı yapabilirsiniz.

Ağlayan Göz Resmi 4. Bölüm Kaş: 3. Kaş Kıllarının Yönü

Ağlayan göz resmi kaş çizimine her bölgede birkaç kaş kılı olacak şekilde kirpiklerde olduğu gibi başlanır. Ağlayan göz resmi çizimi kolay olsa da dikkat gerektirir. Kılın yönüne dikkatlice bakın. Başlangıçta kıllar aşağıdan yukarıya, sonra yatay olarak ve dışarıdan daha çok yukarıdan aşağıya doğru ilerler. Bu şekilde yapılan karakalem çizimleri kolay ve güzel görünürler

Ağlayan göz resmi kaşların çizilmesi ile tamamlanmış olur. Yukarıdaki yazımızda kolay ve güzel çizimler yapmak için en güzel çizimler nasıl çizilir sorusuna bir cevap aradık.  Karakalem teknikleri bilginiz var ise bu karakalem çizim teknikleri kullanarak kolay ama güzel çizimler yapabilirsiniz. Bu tarz bilgiye sahip değilseniz ilk önce internette ‘’ resim nasıl çizilir’’  veya ‘’karakalem çizimleri öğrenme’’ gibi aramalar yaparak nasıl güzel resim çizilir konusu hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle karakalem çizimleri kolay ve güzel başlangıç yapabilirsiniz. Adım adım ilerlemekte fayda var.Göz çizimi kolay ve güzel bir başlangıç olabilir. Bir çok kolay göz çizimi var göz çizimleri karakalem başlangıcında en çok tercih edilenler kirpik çizimi ve ağlayan göz resmi  çizimleridir. Göz çizim adımını geçtikten sonra portre nasıl çizilir konularında araştırma yaba bilirsiniz. Karakalem insan çizimleri için karakalem kız çizimlerinden başlayabilirsiniz.   En güzel çizimler renkli çizimlerdir. Bu aşamaya göz resmi boyama ile geçebilirsiniz. Renkli çizimler insana enerji verir.