Kategoriler
Cilt

Kükürtlü Sabun Nedir? Kükürtlü Sabun Faydaları Nelerdir?

 

Kükürtlü sabun içerisindeki kükürt nedeniyle sarı renkli ve sert yapıya sahiptir. Kükürtlü sabun Volkan yataklarında bulunan kükürt minerallerinden elde edilir.Kükürt hem sağlık sektöründe hem de kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Kükürtlü sabun anti bakteriyel yapısı nedeniyle en çok kullanılan bitkisel ürünlerden birisidir. Kükürtlü sabun kokusuzdur ve yağı kurutma özelliğine sahiptir.

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar?

Kükürtlü sabun düzenli kullanıldığı zaman ciltteki yağlanmayı engeller. Bu nedenle akne ve sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılır. Katranlı kükürtlü sabun saçtaki fazla yağı aldığı için kaşıntıyı önler. Bazı yörelerde hala uyuz tedavisinde kulanıldığı gibi saçı bitlerden kurtarmak içinde kullanılır.

Kükürtlü Sabun Faydaları:

Kükürtlü sabun faydaları saymakla bitmez. Pekçok losyon,krem ve merhem içerisinde kullanılmaktadır. Eski zamanlarda uyuz ve egzama tedavisinde kullanılan kükürt uzun zamandır kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Kükürt sabunu insanlar en çok cilt problemlerinde ençok akne ve sivilce tedavisinde kullanır. Saç içinde çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Kükürtlü Sabunun Cilde Faydaları:

Kükürtlü sabunun cilde faydaları çok fazladır. Bunlardan bir kaçını sayacak olursak en önemli özelliği cildi fazla yağdan arındırarak sivilce ve akne tedavisinde kullanılmasıdır. Bu kullanımı o kadar yaygındır ki ergenlik döneminde sivilce sorunu yaşayan her genç mutlaka kullanır. Cildi, yağ dengesini sağladığı için parlak ve prüzsüz bir yapıya büründürür. Ciltteki fazla yağı arındırdığı için daha sıkı ve gergin bir cilt oluşturur. Cilt sarkmalarını engellediğinden dolayı yaşlılık belirtilerini azaltır. Halk arasında kükürtlü sabun cilt rahatsızlıkları arasında olan uyuz tedavisinde sirke kadar çok kullanılır. Ayrıca egzama, sedef ve rosa hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir.

 

Kükürtlü Sabunun Saça Faydaları:

Kükürtlü sabunun saça faydaları;  saçderisini derinlemesine arındırır ve saçın hava almasını sağlar. Saçın yağ dengesini koruyarak daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Kükürtlü sabun saç altında oluşan küçük sivilce ve egzamaları önleyip saç kaşıntısını giderir.

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılmalıdır?

Kükürtlü sabun nasıl kulanılmalıdır sorusunun cevab ; kükürt derideki fazla yağı attığı için kesinlikle kuru cilde sahip insanlar kullanmamalıdır. Kuru ciltte kullanıldığı zaman ciltte aşırı kurumaya bağlı olarak alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Cildin aşırı kuruması sonucu pul pul dökülmeler görünebilir. Yağlı bir cilde sahipseniz rahatlıkla kükürtlü sabun kullanabilirsiniz. Kükürt doğal bir mineral olduğu için yan etkilerine pek sık rastlanmaz. Ancak yüzünüze uygularken göz çevrenizden uzak tutmalısınız çünkü göz yakıcı etkiye sahiptir. Cildinizi günde 1 kez kükürtlü sabunla ovarak yıkamanız ciltteki yağ dengesi için yeterli olur. Saçınız için ise haftada 2 veya 3 kez kullanmanız yeterlidir.

 

Kükürtlü Sabun Çeşitleri Nelerdir

Kükürtlü sabunun faydaları tam anlamıyla görebilmek için düzenli bir kullanım şarttır. Ayrıca kullandığınız sabunun kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Piyasada birçok çeşidi ve minarel katkılı olanı bulunmaktadır. Ardıç katranlı kükürtlü sabun, çam katranlı kükürtlü sabun, ısırgan otlu sabun gibi.Bu tür ürünleri internet üzerinden veya eczanelerden temin edebilirsiniz. Birçok alternatif marka mevcuttur. En popüler olan markalardan bazıları: Moos kükürtlü sabun, Koza kükükürtlü sabun, Otacı kükürtlü sabun…

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir