Kategoriler
Genel

Lavabo Açma Denenmiş 5 Kolay Yöntem

 

Lavabo açma konusunda 5 basit adımı öğrenmeye ne dersiniz. Evinizde bulunan aletlerle tıkalı lavabo açma nasıl yapılır . Basit lavabo açma yöntemleri nelerdir? birlikte bakalım.

Lavabo tıkanıklığı açma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Mutfağınız veya banyonuz yavaş mı boşalıyor? Duşta ayak bileklerinize kadar suda mı duruyorsunuz? İster  bir mutfak lavabosu , ister duşlar sırasında durgun su birikmesi , boşalması uzun süren bir küvet veya ortalama tıkalı tuvaletiniz olsun , giderinizin durumunu araştırma zamanı gelmiş olabilir. Tıkanıklıklar derhal halledilmelidir, ancak bu süreçte hayatınızı durdurmanız gerekmez. Tesisatçıyı aramadan önce tıkalı lavabo açma konusunda yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte karşınıza ne çıkarsa çıksın, yapmanız gerekenler.

Lavabo Açma Nasıl Yapılır?

Gider tıkanması evde duymaktan en çok korktuğumuz şeylerden biri: “Su kanalizasyona gitmiyor!” Tamamen iğrençsin. Islak ve sümüksü olacak ve muhtemelen kötü kokacak ve bu hiç eğlenceli değil. Tıkalı lavabo, pazar keyfinizi kaçıracak ciddi bir sorundur. İyi haber şu ki, sorunları giderebilir ve kronik sorunlar da dahil olmak üzere bunların tekrar olmasını önleyebilirsiniz. Ancak oraya ulaşmak için, ilk etapta gider tıkanması sebebini bulmanız gerekecek.

Gider Tıkanması işaretleri

Gider tıkanması ne zaman olur? Aşağıdaki durumlarda drenajı açma zamanının geldiğini bileceksiniz:

 • Tuvalet sifonu çekmiyor
 • Duş, küvet veya banyo lavabosunda suyun tahliye edilmesi normalden daha uzun sürüyor
 • Evde çürümüş  bir koku var
 • Mutfak lavabosunun su ile dolması

Gider Tıkanması Nedenleri

Lavabo tıkanması, yavaş bir tahliyeye sebep olur. Drenajlar, zamanla birikinti oluşturduklarında yavaşlar.  Tıkanmış bir duş gideriyle uğraşıyorsanız, en yaygın suçlu saç kümeleridir, ancak tuvalet kağıdı biriktiğinde tuvaletler tıkanabilir. Mutfak lavabosu tıkanmalarına genellikle çöp atma işleminde büyük yemek artıkları veya borularda uzun süreli birikmeler neden olur. Tıkanıklık açma işlemlerine başlamadan önce gider tıkanması nedenlerini bulmak gerekir.

 1. Banyo gider tıkanması. Bunun sebebi çoğunlukla, kir, deri pulları ve özellikle de saç tellerinin, drenaj borularının duvarlarındaki sabun pisliğine bağlandığında oluşur. Zamanla bu çamur birikir ve su akışını azaltır banyo lavabo tıkanıklığı oluşturur.
 2. Tuvalet tıkanıklığı kötü bir iştir. Tuvalet tıkanıklığı açma, tıkanıklık açma konuları içinde en zor ve pis olandır. Ayrıca tuvalet tıkanıklığı açma fiyatları oldukça pahalıdır. Tuvalet tıkanıklığı genellikle insanlar aşağıdaki gibi suda çözünmeyen veya parçalanmayan eşyaları yıkamaya çalıştıklarında meydana gelir:
  • kadın hijyen ürünleri
  • pamuk uçlu çubuklar
  • diş ipi
  • önceden nemlendirilmiş bebek bezi mendilleri
 1. Mutfak gideri açma herkesi ilgilendiren bir mevzudur. Tıkanıklık konusunda en çok mutfak lavabo tıkanıklığı açma aranmaktadır. Lavabo borusu , duvarlarına yemek yağlarının yapışması zamanla bu bölgelerde katı atıkların birikmesine neden oluyor. Sonuçta inatçı sert bir tıkanma ve atık su borusu tıkanıklığı açma konusunda zorlu bir sürece sebep olur.
 2. Lavabo gideri açma ile sık sık uğraşmak istemiyorsanız atık yağları bir kavanozda biriktirmelisiniz. Bu atık yağları lavabodan dökmeyerek hem suların kirlenmesini önlemiş olursunuz hem de mutfak tıkanıklığı açma konusunu düşünmenize gerek kalmaz. Topladığınız atık yağları geri dönüşüm merkezlerine bırakabilirsiniz.

Lavabo Tıkanmasına Çözüm Tıkanıklıktan şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız?

 1. İlk önce: giderinizi gözle görülür bir gider tıkanması için kontrol edin. Ne tür bir tıkanma ile karşı karşıya olduğunuza bağlı olarak, gidere bakın (bu, bir banyo lavabosundaki gibi bir tahliye kapağının altında olabilir) Gerekirse bir el feneri kullanın. Tahliyeyi engelleyebilecek gördüğünüz her şeyi kaldırın. Katlanmamış ataçlar veya nalburlarda bulunan küçük plastik kancalar, özellikle sığ lavabo tıkanıklığı açma için kullanışlıdır.
 2. Ardından, boru tıkanıklığı açma için tahliyenizin açık olduğunu iki kez kontrol edin. Boruda suyun akması için yer var mı? Bunu nasıl kontrol edeceğiniz, sahip olduğunuz tahliye ve tapa türüne bağlıdır: Bazı tahliye kanallarında, vidalarını söküp tamamen kaldırabileceğiniz bir durdurucu vardır. Küvet-duşlar genellikle musluğun altında gideri açan ve kapatan bir düğmeye sahiptir. Giderinizin herhangi bir durdurma mekanizması olup olmadığını araştırın ve tıpanın yanlışlıkla boşaltmayı engellemediğinden emin olun. Görünür engelleri kaldırdıysanız ve drenajın açık olduğunu ve suyun hala boşalmadığını doğruladıysanız, tıkanıklığı açma zamanı gelmiştir. 

Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkanan lavabo nasıl açılır?  Mutfak lavabonuzun neden boşalmadığını, çok yavaş aktığını veya koku yaydığını merak ediyorsanız, lavabo tıkanıklığı olabilir. Bir tıkanıklığa mümkün olan en kısa sürede müdahale edebilmek önemlidir. Tıkalılığı açma konusunda geç kalınırsa boruların patlamasına ve profesyonel bir tesisatçı tarafından pahalı bir ziyarete neden olabilir. Bu kılavuz, bir mutfak tıkanıklığı açma konusunda farklı yöntemleri incelemektedir.

Kırmadan lavabo açma yöntemleri denemeden önce pratik bilgiler konusunda biraz araştırma yapmalısınız. Sevindirici haber biz bu araştırmayı sizin için yaptık. Şimdi aşağıdaki pratik lavabo açma yöntemleri arasında istediğinizi seçebilirsiniz.

 Karbonatla Lavabo Açma – Sirkeyle Lavabo Açma- Sirke ve Karbonat Lavabo Açma

Doğal yöntemle lavabo açma arasında en popüler olanlarıdır. Pek çok insan sirke ve karbonat lavabo açma numarasını bilir. Mutfak lavabo tıkanıklığı açma işlemi için giderinize biraz sıcak su dökün, eşit miktarda karbonat ve sirke ekleyin (önce karbonatı dökün), varsa tahliyeyi bir tıkaçla kapatın, 20-30 dakika bekletin, ardından lavabo tıkanması testi yapın. Eğer lavabo tıkanması hala var ise tıkanıklığı gidermek için tekrar sıcak su ilave edin. Buradaki fikir, kimyasal reaksiyonun tıkanıklığa basınç ve aşındırıcı etki uygulayarak onu parçalayıp gider açma konusunda boruyu temizleyerek yardımcı olmasıdır. Ancak bazı uzmanlar, açık kanaldan kaçmasına izin verildiği için sirke ve karbonat lavabo açma işleminin yaratığı basıncın tıkanıklığı etkilemediğini söylüyor. Tıkanık lavabo açma doğal yöntemleri arasında bilinen bu karışımın değil, tıkanıklığa etki eden tek maddenin sıcak su olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, doğal lavabo açıcı maddenin metalik borularda  kullanmaktan kaçınmanın en iyisi olduğuna inanıyorlar çünkü karbonatla lavabo açma, yüzeyi paslandırabilir. Bu yüzden diğer yöntemler de  incelenmelidir .

 

Tıkanan lavabo nasıl açılır? sorusunun cevabı şunlarda da aranabilir. Benzer lavabo açma yöntemleri :

 • Kabartma Tozu ve Tuz – Her birinin eşit parçalarını kanalizasyona dökün, 20-30 dakika bekletin, ardından sıcak suyla devam edin.
 • Sirke, Tuz ve Limon – Bir kasede eşit miktarda tuz ve sirkeyi karıştırın, yarım ölçek limon suyu ekleyin, ardından karışımı suyunu boşaltın. 20-30 dakika beklettikten sonra sıcak su ile devam edin.
 • Tuz ve Sıcak Su – Kanalizasyonunuza sıcak sudan en az yarım bardak tuz dökün, 20-30 dakika bekletin, ardından daha fazla sıcak suyla devam edin.

Tuz, aşındırıcı ve antiseptik özellikleri nedeniyle kanalların tıkanmasını açmak, borularınızı temizlemek ve bakterileri emmek için kullanılır.

Ek Not: Kaynar su plastik boruları eritebilir.

Lavabo Açma Teknikleri Elbise Askısı, Klozet Burgusu veya Drenaj Yılanı

Tıkanmış lavabo nasıl açılır? Tipik olarak tıkalı drenajlar, bir tahliye borusuna sıkışan yabancı bir nesnenin veya döküntüleri geçilmez hale getiren biriken tortunun sonucudur. Bazen zorluk, durgun suyla bir drenajın nasıl açılacağıdır. Tıkanıklığı yeterince hızlı yakalayamadıysanız ve su birikmişse, bu durum , gider tıkanıklığı açma konusunu daha karmaşık bir hale getirir.

Lavabo açma teknikleri arasında olan bu numarayı da duymuş olabilirsiniz. Bir elbise askısını düzleştirerek ve ucunda küçük bir kanca oluşturarak, tıkanmaya neden olan birikintiyi borunuzun içinde tıkalı lavabo açma işlemi için balık tutabilirsiniz. Bir gömme burgu veya boşaltma yılanı, benzer şekilde kullanılabilir.  ancak bu araçlar daha esnek oldukları için borunun daha derinlerine gidebilirler.

Boru tıkanıklığı açma konusunda yetersiz kalırsa borunun T-dirseğinde, askı ile ulaşamayacağınız büyük bir tıkanıklık olduğunu düşünüyorsanız, borunun T-büküm bölümünü sökmeniz gerekebilir. Tıkanmanın ciddiyetine bağlı olarak tikaniklik açma işlemi için bu gerekli olabilir.

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl açılır? Cevap Körüklü Pompa

Tıkalı lavabo nasıl açılır? sorusuna verilebilecek en kolay cevaptır aslında. Tıpkı tuvalet tıkanıklığı açma yolları arasında en popüler olan körüklü pompalar, tıkanan lavaboyu açmak için de kullanmak çok iyi sonuç verir. Mutfakta kullanmak için yeni bir pompa satın almak isteyebilirsiniz. Pompa, tıkalı lavabo borularını sabitlerken hızlı bir çözüm olabilir. Bu biraz sabır ve biraz pratiklik gerektirir.

Gider tıkanıklığı genellikle bir körüklü piston ile yerinden çıkarılabilir. Düz kenarlı basit bir pompa, tıkanıklığı gidermek için gereken basıncı uygulamak için lavabo deliği üzerinde bir sızdırmazlık oluşturur. Lavabonun, pistonun başını batırmaya yetecek kadar su içerdiğinden emin olun ve pistonu boşaltma açıklığının üzerine yerleştirin. Sızdırmazlığı koruyun ve hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı daldırın, pompayı su seviyesinin altında tutun ve her yukarı harekette sadece 2 cm kadar kaldırın. Bu işlem tıkalı lavabo açmak için gider borularında basınç oluşturarak tıkacın borulardan kayıp gitmesini sağlayacaktır.

 Tıkalı Boru Açma Kimyasalı Kullanmak

Lavabo tikandi nasil açabilirim dediğinizi duyar gibiyim. Tıkalı boru açma yöntemleri arasında en çok kullanılanlar lavabo aç veya kostik lavabo açıcı gibi ürünlerden yararlanmaktır.  Gider açıcı kimyasallar gider borularında yüksek basınç oluşturarak tıkanıklığı öne doğru iterler. Ayrıca lavabo açıcı kimyasal yapısıyla boruda biriken yemek yağlarını çözünmesini sağlayarak tıkanıklık açma konusunda çok iyi sonuçlar verirler

Tıkanık lavabo açma doğal yönetmelerinden hiçbiri işe yaramazsa, daha güçlü kimyasallar olan lavabo acici almayı deneyebilirsiniz. Tüm bu yöntemler için lastik eldiven ve koruyucu gözlük takmalı ve iyi havalandırılan bir odada çalışmalısınız.

Lavabo Aç Nasıl Kullanılır?

Lavabo açıcı suyu kurutulmuş teknenin deliğinden boruya dökülür ve üzerine 2-3 litre kaynayan su boşaltılır. Lavabo acici üzerindeki kullanma talimatını okuyarak adımları uygulayabilirsiniz. İnternette pratik lavabo açma yöntemleri arasında tuz ruhu tıkalı boruyu açarmı çok sorgulansa da bu işe girmemenizi tavsiye ederiz. Tuz ruhu çok kuvvetli bir kimyasaldır kötü sonuçlara ve yaralanmalara sebebiyet verebilir.

 Tıkanık Drenaj İçin Boruyu Sökme

Tıkanan lavaboları nasıl açarız? konusunda yukarda verdiğimiz yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa tıkanık lavabo açma konusunda son çare, lavabonun altındaki u şeklindeki boruyu söküp temizlemeye çalışmaktır. Borunun altına bir kova yerleştirerek, borunun her iki ucundaki somunları gevşetmek ve çıkarmak için bir tesisatçı anahtarı kullanın. Borunun içindekileri kovaya boşaltın. Tıkanma inatçıysa, onu düzeltmek için eski bir diş fırçası kullanın. Boruyu suyla çalkalayın ve yerine geri takın. Bu işlem hakkında geçmiş tecrübeniz yoksa internete gider nasıl açılır?, küvet gideri nasıl açılır? yazarak videoları izleyebilirsiniz.

Lavabo Açma İçin Usta Çağırmak.

Lavabo açma teknikleri hem ortalığı kirleten hem de meşakkatli işlemlerdir. Bazen bir işi yapmanın en iyi yolu onu uzmanına bırakmaktır. Bu iş için lavabo gideri açma firmaları ile görüşebilirsiniz. Lavabo tıkanıklığı açma fiyatları kullanılan yönteme ve ilden ile farklılık göstermektedir. Robotla lavabo açma fiyatları klasik yöntemlere göre biraz daha pahalıdır. Sizin için aşağıya birkaç ildeki firmaları ekledik.

Konya Lavabo Açma Firmaları

Lavabo tıkanıklığı açma fiyatları Ankara ve İstanbul’a oranla daha makul seviyelerdedir.

http://karbeyazbacakanalizasyon.com/

bu firma ayrıca Konya tuvalet tıkanıklığı açma konusunda da yardımcı olmaktadır.

https://www.erdogantesisat.com.tr/

Antalya Lavabo Açma Firmaları

https://www.baytaskanalantalya.net/

Bu firma Antalya tuvalet tıkanıklığı açma konusunda  da yardımcı olmaktadır

http://www.tuvalettikanikligiantalya.com/

Ankara Lavabo Açma Firmaları

Ankara lavabo tıkanıklığı açma, Ankara tuvalet tıkanıklığı açma, tuvalet tıkanıklığı açma ankara için aşağıdaki firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

http://www.setastesisat.com/

https://www.ankaravidanjor.com/

https://www.ankarasutesisatci.com/

İnternetten farkı Ankara lavabo tıkanıklığı açma firmalarınada ulaşabilirsiniz

Bursa tuvalet tıkanıklığı açma

http://bursagidertamiri.com/

http://www.bursadagideracma.com/

Tesisatçı İstanbul:

İstanbul da yaşıyorsanız tuvalet tıkanıklığı açma ücreti biraz pahalı olabilir. daha uygun bir fiyat için belediyeye ‘tuvalet tıkanıklığı açma iski‘ yazarak ulaşabilirsiniz. Lavabo tıkanıklığı açma İstanbul için ise aşağıdaki firmalarla görüşebilirsiniz.

https://istanbullavaboacma.com/

https://www.istanbultesisat.org/

 Tıkanıklıkları Önlemek İçin 3 İpucu

 1. Tahliye tuzakları kullanın. Tıkanmış duş kanalları söz konusu olduğunda, neredeyse her zaman neden saç tıkanıklığıdır. Sade bir lastik veya plastik drenaj kapağı, her duştan sonra başıboş kalmış telleri yakalamanın ucuz bir yoludur. Kolay imha için daha büyük yiyecek parçalarını yakalamak için mutfak lavabolarının üzerine benzer ağ süzgeçleri yerleştirilebilir.
 2. Fazla atık yok. Bir çöp kovasını boşaltmak veya duşa bir halı sallayıp yıkamak cazip gelebilir, ancak daha büyük kir ve döküntü parçaları birikebilir ve daha sonra tıkanmaları daha da kötüleştirebilir.  Yemeklik yağ boruları kaplar ve geçerken yiyecekleri hapsederek inatçı, çözülmesi zor birikimlere yol açar.
 3. İyi drenaj bakımı. Rutin kanal temizliği, onları iyi çalışır durumda ve kokusuz tutacaktır. Banyoda bir şişe damıtılmış beyaz sirke veya kabartma tozu bulundurun ve sık sık (kesinlikle mevsimsel derin temizlik sırasında) bir veya her ikisinden birazını boşaltın , ardından suyu ekleyin . Diş macunu, yiyecek artıkları veya şampuan kalıntısı gibi herhangi bir şeyi kanalizasyona bıraktıktan sonra suyu biraz daha uzun süre çalıştırma alışkanlığı edinin. Bu işlem, atıkların drenaj yüzeyinin etrafına yerleşmemesini sağlayacaktır.

Lavabo Açma İşlemiyle Uğraşmamak İçin Mutfağınızın Lavabosunun Düzgün Şekilde Boşalmasını Sağlayın.

Giderinizin tıkanmasını açtıktan sonra, bu yönergeleri izleyerek boruyu açık tutun.

Ayda iki kez, kanalizasyona yarım bardak kadar karbonat döküp ardından yarım bardak kadarda beyaz sirkeyi üzerine ekleyin köpürmeye başlayacaktır sakın korkmayın. Kabartma tozu çok iyi bir koku tutucudur bu nedenle giderinizden gelen kokuları emmeye yardımcı olacaktır. Sirkenin asitli yapısı birikintileri iterek gidermeye yardımcı olur. iki bileşenin köpürme etkisi göstermesiyle kanala yapışmış olan yiyecek parçacıklarını  iterek çıkarır. Köpürme durduğunda, daha etkili bir sonuç için gider borunuza bir tencere kaynayan suyu boşaltın.

Aşağıdaki öğeler, asla mutfak giderinize gitmemelidir  :

 • Topaklanma ve sonunda boruların içinde birikme eğiliminde olan kahve telvesi .
 • Kanalizasyonun içini kaplayan ve geçiş yolunu daraltan yemeklik yağ.
 • Çeyrek fincandan fazla miktarlarda pirinç, makarna veya patates gibi nişastalar , borular içinde şişmiş, yapışkan bir pisliğe dönüşür.
 • kemikler, meyve çekirdekleri ve yumurta kabukları .
 • Hiçbiri sıhhi tesisat hatlarından kolayca geçmeyen kağıt, sigara izmariti, boya, motor yağı, saç ve kedi kumu gibi gıda dışı ürünler .
Duş gideri nasıl açılır?

Tıkanmış bir duş gideri genellikle sabun kalıntısının ve saç oluşumunun bir sonucudur. Banyo giderleri, tıkalı bir giderin nasıl giderileceğini anlamaya başlamadan önce çıkarılması gereken dahili tapalara sahip olabilir, bu nedenle başlamadan önce bunu kontrol ettiğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra, yüzeye yakın toplanan saçları veya kalıntıları temizleyin.