Kategoriler
Hayvan Dostlarımız

Maine Coon Kedi Cinsi ve Özellikleri

Maine Coon  engebeli sağlam ve sert bir iklime dayanabilir. Maine Coon un ayırt edici bir özelliği , pürüzsüz, tüylü kürküdür. Hayranları, maine coon kedi cinsinin popülaritesinin  boyutu, zekası, dayanıklı yapısı ve bu  cinsin insana bağlı olmasından  kaynaklandığını söylüyor.

Maine coon cat size yakın olmak ister ama kucağınızda değil. Maine coon kedi cinsi gerçek aile üyeleridir ve ister koltuğun konforunda kanalınızı sörf yaparken ister sizi odadan odaya takip ederken tüm aile rutinlerine katılırlar.

Maine Coon ‘u (bazen “Rakun Kedileri” olarak adlandırılır) sevdiğiniz için seçmişsinizdir ve yaşam tarzınıza uyan bazı özelliklere sahip olmasını bekliyorsunuz, maine coon kittens örneğin:

  • Nazik ve anlaşması kolay
  • Geniş, güçlü ve atletik
  • Son derece zeki ve hileler öğrenebilen
  • Köpekler ve çocuklarla iyi geçinir
  • Çok konuşkan, her şey hakkında bir fikrinin var olması.

Maine Coon Kedi Çeşitleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Maine Coon, American Shorthairs gibi, Amerika’ya özgü olarak kabul edilir, çünkü bu kıtada sömürge günlerinden beri ve belki de daha uzun süredir bulunuyorlar. İlk etapta buraya nasıl geldiklerini ve atalarının nereden geldiklerini kimse tahmin edemez, çünkü yerel kolonicilerden hiçbiri olayı kaydetmek için kameralı telefonlarıyla gelmedi.Ortaya çıktıkları eyalet olan Maine’deki sert kışlar için çok uygun olan kedi çeşitleri büyük boy ve kalın çift kat uzun tüyleriyle bilinir.

Maine Coon, kedi çeşitleri on dokuzuncu yüzyılın sonlarındaki kedi severler tarafından tanınan ilk ırklardan biriydi ve favori haline geldi. Bununla birlikte, 1900’lerin başında, ülkeye yeni ve daha egzotik ırklar getirildiğinde, Maine Coon, Persler, Angoralar ve diğerleri için terk edildi. 1950’ye gelindiğinde, cins neredeyse tamamen ortadan kayboldu ve aslında 1950’lerde nesli tükenmiş ilan edildi. Neyse ki, bu kedinin ölümünün duyurulması büyük ölçüde abartıldı ve bugün bu kediler, popülerlik bakımından sadece Pers kedisinin ardından ikinci olan eski ihtişamlarını geri kazandılar.

 Kedi Çeşitleri Boyutları

Maine coon büyük bir kedi cinsidir. Dişi kedi, erkek kediye nazaran daha hafif ve küçük olsada bu kedi çeşitleri iri bir cinstir yaklaşık olarak 5-6 kg ağırlığındadırlar. Bu kedi çeşitleri üç ila beş yaşına gelene kadar tam boyutlarına ulaşmazlar.

Maine Coon Sağlığı

 Maine coon gibi melez olan kediler, doğuştan getirdikleri genetik temelli çeşitli sağlık problemlerine sahip olabiliyorlar. hayvanlarda da insanlarda olduğu gibi birçok hastalığın ve sağlık sorununun temeli genelere dayanır.Bu durum evcil hayvanınızın cinsi ile yakından ilgilidir. Kedi genetik hastalıklarını araştıran araştırmacıların ve veteriner hekimlerin  genel kanılarına  göre, aşağıda açıklayacağımız durumlar, özellikle bu cins kediler üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bu durum, kedinizin mutlaka bu sorunlara sahip olarak doğacağı anlamına gelmez, sadece diğer kedilere oranla daha fazla yüksek risk taşıyor olabileceği anlatmaya çalışıyoruz. Gelecekte nelerin ortaya çıkabileceği konusunda size bir fikir vermek için bu kedi cinsinde görülen en yaygın sorunları anlatacağız. Tabii ki, burada her olasılığı karşılayamayız, bu nedenle herhangi bir olağandışı belirti veya semptom fark ederseniz her zaman veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz. Maine Coon ‘u etkileyebilecek sorunlar şunları içerir:

Kedi çeşitleri arasında Obezite şaşırtıcı derecede çok sayıda hastalığa ve ölüme katkıda bulunan önemli bir hastalıktır.Bu açıklama, bugün son birkaç on yılda olduğundan daha iyi biliniyor ve daha iyi anlaşılıyor, ancak çok sayıda hayvan sahibi, evcil hayvanlarına ekstra kilo vermenin tehlikelerini hala görmezden geliyor. Fazla kilo, artrit, diyabet ve diğer yaşamı tehdit eden hastalıkların gelişiminde en etkili faktörlerden biridir. İlk elden herkes bilir ki, çoğu kişisel deneyime dayanarak, sadece birkaç kilo vermenin bile hareket kabiliyetinin artmasına ve aktif olmak için genel motivasyonun artmasına neden olabileceğini. Aynı şey evcil hayvanınız için de geçerlidir.

Ağırlık Yönetim

Maine coon evcil hayvanlarımızın düzgün kalmasına nasıl yardımcı olabiliriz? Kedinizin beslenme alışkanlıklarını anlamak çok önemlidir. Ortalama bir kedi günde 10-15 kez yemek yemeyi tercih eder, her seferinde sadece birkaç kez kemirilir. Bu yöntem, yani ücretsiz besleme, çoğu kedi için iyi sonuç verir, ancak can sıkıntısı, kedinizin mama kabına yaptığı yolculukların sayısını artırabilir. Kedinizi şakacı bir şekilde aktif ve meşgul tutarak, evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasına ve aynı zamanda biraz eğlenmesine yardımcı olacaksınız! İpin diğer ucunda kırışık veya tüylü bir şey olan bir sopaya bağlı bir ip ve biraz hayal gücü – hem siz hem de kediniz eğleneceksiniz. Kese kağıdına veya devrilmiş bir sepet veya kutunun altına konulan mama parçaları gibi yiyecek bulmacaları, daha fazla yiyecek temelli ilgisi olan kedileri boğuşmaya ve yuvarlanmaya motive etmeye yardımcı olabilir bunun için kediler ne yer sorusunun cevabını iyi bilmelisiniz.

Kediler ne yer konusunda gerçekten zorlu aşırı yeme vakaları için, sağlam bir duruş sergilemeniz ve kedinizin mama alımını düzenlemeniz gerekecektir. Kedinizin kasesini tepeye kadar doldurmak yerine, mama paketindeki besleme kılavuzunu takip edin ve veterinerinizin önerdiği yüksek kaliteli yetişkin kedi diyetini beslediğinizden emin olun. Ekstra oyun zamanı ve şefkatle sıkıldığında kedinizin yeme alışkanlıklarını değiştirin. Bu kedi çeşitleri genellikle kişisel etkileşim arzularını kendilerine sunulan sevgi miktarına göre ayarlarlar, yani başka bir deyişle, kedinizi görmezden gelmek, kedinizin sizi görmezden geleceği anlamına gelir. Aynı şekilde, kedinizi sevmek ve onunla çok oynamak, kedinizin sizinle o zamanı arzulamasına neden olacaktır. Daha aktif bir kedi, daha sağlıklı, daha mutlu bir evcil hayvan ve sahip demektir!

Kalça Displazisi

Maine Coon ‘da kedilerde de görülebilir. Özellikle Displazi, kalça eklemlerinde malformasyona ve ardından artrite neden olan kalıtsal bir durumdur.  Genellikle bir Maine Coon s kedi ergenlikte çok az klinik semptom gösterir, ancak ilk birkaç yıl içinde yavaşlamaya ve erken yaşlı bir kedi gibi davranmaya başlar. Bununla birlikte, ciddi şekilde etkilenen kediler, altı aylık olduklarında topallık gösterebilir.. Erken kalça displazisini tespit etmek için pelvik röntgenlere ihtiyaç vardır; Kalça displazisi en iyi erken teşhis edildiğinde tedavi edilir, bu nedenle, kedinizin kısırlaşması sırasında, genellikle yaklaşık üç ila altı aylıkken, kalçaların ilk röntgenlerini çekmeniz önerilir. Kedinizin geçirdiği anestezik olayların sayısını en aza indirmek için röntgenler, kedinizin yıllık diş temizliği sırasında da uygun şekilde planlanabilir.

Kalp hastalığı

Maine coon cat, Kardiyomiyopati kalp hastalığı sıklıkla görülmektedir. Hipertrofik kardiyomiyopati veya HCM olarak adlandırılan en yaygın biçim, genellikle aşırı aktif bir tiroid bezinin neden olduğu kalp kasının kalınlaşmasıdır. Diğer bir örnek, amino asit taurinin beslenme yetersizliğinden kaynaklanabilen dilate kardiyomiyopati veya DCM’dir. DCM geçmişte büyük bir sorun olsa da, tüm büyük kedi maması üreticileri artık kedi çeşitleri mamasına taurin ekliyor, bu nedenle DCM günümüzde yüksek kaliteli diyetlere sahip kedilerde nadiren görülüyor.

Maine Coon ‘unuza Evde Bakmak

Maine coon kedinizi mutlu ve sağlıklı tutmak için evde yapabileceğiniz şeylerin çoğu, tıpkı insanlar için olduğu gibi sağduyudur. Kediler ne yer veya yavru kediler ne yer yazıp araştırarak maine coon yavru kediniz veya yetişkin kedinize uygun mama firmaları bulabilirsiniz. Diyetine dikkat edin, bol miktarda egzersiz yaptığından emin olun, dişlerini ve tüylerini düzenli olarak fırçalayın ve  olağandışıbir şey göründüğünde veterinerinizi arayın.  Kediniz için veterinerinizin tavsiye ettiği muayene ve aşı programına uyduğunuzdan emin olun.

Kedi çeşitleri arasında yapılan araştırmalar, aşırı kilo taşımanın bir evcil hayvanın ömrünü iki yıla kadar kısaltabileceğini ve artritin iki yıl daha erken başlamasına neden olabileceğini öne sürüyor. Kalıtsal bir hastalık olan diyabet, fazla kilolu evcil hayvanlarda gelişme şansı çok daha yüksektir ve sağlıklı kilolu bir kedi için asla bir sorun haline gelmeyebilir.Bu kedi çeşitleri ne kadar obez olursa, şeker hastası olma olasılığı o kadar artar. Hepatik lipidoz veya yağlı karaciğer, aşırı kilolu evcil hayvanlarda potansiyel olarak ölümcül bir başka hastalıktır; Hepatik lipidoz, aşırı kilolu bir kedinin herhangi bir nedenle yemeyi bırakmasıyla 48 saat gibi kısa bir sürede gelişebilir.

Main Coon Kedilerin Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlarla Uyumu

Maine Coon, dost canlısı kedi çeşitleri arasındadırlar. Çocukları ve kedi dostu köpekleri bulunan ailelerin yapacağı mükemmel bir seçimdir. Kendilerine kibarca ve saygılı davranan çocuklardan gördükleri ilgiyi severler ve bebek arabası ile gezintiye çıkmaktan çekinmezler. Sevimli davranışları sayesinde kedi dostu köpeklerle yaşamaktan da mutlu olurlar.

Maine coon yavru kedi alarak çocuğunuzla arsında sıkı bağlar oluşturarak büyümesini sağlayabilirsiniz. Yavru kedilerin büyümesi ve yavru kedi ne yer sıkıntıları çekmeden maine coon sahiplendirme yoluylada tatlı kedinize kavuşabilirsiniz. Diğer bir yol ise bir yetişkin dişi kedi veya erkek kedi satın almaktır. Maine coon fiyatları yaklaşık olarak 2000 TL civarındadır. Maine coon kedi fiyatları aile bütçenize fazla gelebilir. Bu durumda sokak kedisini eve almak daha masrafsız olabilir 😊

Main Cool Kediler Kaç Sene Yaşar?

Kediler kaç sene yaşar? Bu sorunun cevabı iyi bir bakıma bağlı olarak değişiklik gösterse de kedi kaç yıl yaşar sorusuna cevap  12 ile 17 yıl arasında değişir diyebiliriz. Bu uzun yıllar sizinle birlikte olacak olan ailenin yeni üyesine güzel bir kedi adları bulmalısınız. Oliver, Alex, Bob, Jerry kedi isimleri kiz, Lilly, Bella, Milo, Heidi, Kontes. Türkçe kedi adları arıyorsanızda   Lokum, Badem, Çakıl, Çorap,Bihter, Lila, Fadik, Cazibe, Cindy, Doli, Lila, Fadik gibi isimleri düşünebilirsiniz. Belkide ilerde kedinizin minnoş yavruları olur onlara bu isimlerden takabilirsiniz. Kediler genelde 21 günde bir kızgınlık dönemine girer. Çiftleşen bir kedi hamile kalabilir. kediler kaç ay hamile kalır diye soracak olursanız yaklaşık olarak 2 ay kadar sürer 2 aylık hamilelik sonrası 2 ile 5 arası maine coon yavru dünyaya getirir.