Kategoriler
Hastalıklar

Pire Nedir? Pire Nasıl Temizlenir?

Pire probleminiz mi var? Evcil hayvanlarınız sürekli olarak kendilerini kaşırsa , özellikle dışarıda çok zaman geçiriyorlarsa, pire olma ihtimalleri yüksektir. Pireler evcil hayvanınızla yaşamak isteyen zararlılardır. Bununla birlikte, bu sinir bozucu yaratıklardan evcil hayvanınızın ve potansiyel olarak evinizin istilasından nasıl kaçınılacağını bilmek önemlidir.

Pireler hayatta kalmak için son derece iyi tasarlanmışlardır. Evcil hayvan sahipleri ve evcil hayvanlar için pireler, elde edilmesi kolay ve ortadan kaldırılması zor bir durumdur. Küçük ve kanatsız bu canlılar, kediler, köpekler ve insanlar gibi sıcak kanlı konakçıların kanını sindirerek hayatta kalan parazitlerdir. Popülasyonunun hatırı sayılır bir kısmı bu üç canlı üzerinde yaşamaktadır. Bu minik canlıların tüm vücudu konakçıda yaşamak ve beslenmek için mükemmel tasarlanmıştır. Başı keskin sivri uçlarla çevrilidir ve ağızlar bir konağın derisini delip kan emmede ustalaşmıştır. Ebat oldukça küçük olmasına rağmen üzerinde yaşadığı kediniz veya köpeğiniz için çok rahatsız edici canlılardır.

Pire Nasıl Anlaşılır? İstila Belirtileri Nelerdi

Pire nasıl anlaşılır? Minik canlıların boyutu göz önüne alındığında, evcil hayvanınızda pire olup olmadığını bilmek zor olabilir. Köpeklerde pire insana geçermi sorusunun cevabı ne yazık ki evet. Bu nedenle hem kedinize hem de köpeğinizin tırmandığını fark ederseniz ve şüphelenirseniz, evcil hayvanınızın kürkünü çok ince dişli bir tarak kullanarak hareket eden küçük kahverengi şekilleri kontrol edin. Özellikle kedinizin veya köpeğinizin kulaklarında ve kuyruğunda belirtilerin olup olmadığına yakından bakın.

Pire yavrusu aramaya ek olarak, konakçıların üzerinde biriktirdiği dışkı maddesi olan “pire kiri” denen şeye dikkat edin. Bu kirler, evcil hayvanınızın derisinde ve kürkünde küçük siyah lekeler gibi görünür. Bir kâğıt mendil üzerinde nemlendirildiğinde, kirler, havluyu kırmızıya çevirir, çünkü esas olarak bu dışkılar emilen kandan oluşur. Parazitler evcil hayvanlarınız için rahatsız edici, kaşıntılı bir durum yaratır. Bazı durumlarda küçük parazitler daha tehlikeli sorunlara ve hastalıklara da yol açabilir. Evcil hayvan sahipleri öncelikle istila riski altındayken, bu ısıran zararlılar rakunlar veya kokarcalar gibi vahşi hayvanlar aracılığıyla bir mülke getirilebilir ve daha sonra bir eve girebilirler. Çoğu insan bu parazitlerle yalnızca evcil hayvanın uğraşması gereken bir sorun olarak düşünse de, aynı zamanda insanları ısırabilirler ve nadir görülen hıyarcıklı vebanın en yaygın bulaştırıcısıdırlar. Ayrıca bakteriyel hastalık murin tifüsünü enfekte sıçanlar yoluyla insanlara bulaştırırlar.

Düşmanınız Pire İyi tanıyın

Evde böcek olmaması için ne yapmalı sorusuna cevap bulmak için önce düşmanı iyi tanımak gerekir. Pire türü yaklaşık 2.500 çeşittir. Evcil hayvanınızın büyük olasılıkla toz piresi etkilenmesi muhtemeldir. Bit pire gibi canlıların dört yaşam aşaması vardır: yumurta, larva, pupa ve yetişkin. Aşamaların ilerlemesini anlamak, pirelerden kurtulma sürecinde size yardımcı olabilir.

  1.  Yumurtalar: Dişi bir seferde 20’ye kadar yumurta bırakabilir, tipik olarak yumurtaları bir konağa veya sıcak bir noktaya bırakır. Yumurtalar, evcil hayvanınızın vücudunda yürüken kolayca yuvarlanabilir; evcil hayvanların uyuduğu alan, özellikle yumurtalar için bir üreme alanıdır.
  2.  Larva: Birkaç gün ile bir hafta arasında sürebilen bir işlem olan yumurtalar çatladıktan sonra pireler larva aşamasına girer. Larvalar, ölü deri ve yetişkin parazitlerin dışkıları gibi organik maddeleri yutar.
  3. Pupa: Pupa aşamasında yavrular ipeksi bir koza örer. Kozasında bir pupa, bir besin kaynağının mevcut olup olmadığını algılayabilir ve yakınlarda potansiyel bir sıcakkanlı konağı algılayana kadar uykuda kalacaktır. Pireler bu uykuda pupa aşamasında birkaç ay kalabilir.
  4.  Yetişkinler: Yetişkinlik,bu canlının hayatının son aşamasıdır ve bu aşamaya ulaşıldığında, genç yetişkinin bir kaç hafta içinde beslenmesi gerekecektir. Bu ilk beslenmeden sonra yemek yemeden birkaç ay yaşayabilir. Yetişkin bir birey için yaşam, beslenme ve üremeye odaklanır. Yetişkin dişiler tipik olarak ev sahiplerinin üzerine yumurta bırakır bu yumurtaların çoğu evcil hayvanınızın vücudundan yuvarlanır. Evcil hayvanların uyuduğu alan, özellikle yumurtalarla kaplı olmaya eğilimlidir. Bu canlının ömrü, bulunduğu ortamın misafirperverliğine bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar değişir.Evinize sadece bir yetişkin dişinin girmesi salgın başlatmak için yeterli olabilir. Yetişkin bir dişi kısa ömrü içinde 500 yumurta bırakabilir.

Pire Nasıl Gider?

Pire nasıl temizlenir? Bu canlıları evcil hayvanınızdan ve evinizden çıkarmak, yaşam döngüsü nedeniyle zordur. Yetişkinleri yok etmek nispeten kolaydır, ancak tüm yumurtaların yok edilmesi yeni neslin doğumunu önlemek için çok önemlidir. Bunun için, evcil hayvanınızı, evinizi iyice temizlemeniz tedavi etmeniz gerekecek. Yatak çarşaflarınızı yüksek ısıda yıkamak sizi yumurtalardan kurtaracaktır. Sirkeli su doğal pire ilacı arasındadır evinizi bu karışımla silebilirsiniz. Ayrıca evinizin çevre düzenlemesinde potansiyel olarak pire ilacı kullanmanız gerektirecektir. Bit pire kontrolü sürekli devam eden bir savaştır. Bu canlılar tipik olarak kemirgenler aracılığıyla geçtiğinden, aşırı büyümüş ağaçlar veya çalılar gibi mülklerdeki kemirgen barınma alanlarını ortadan kaldırdığınızdan emin olun .  Bu işlemleri yapmanızın iki sevindirici yanı var.  Bunları yaparak; bit nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını da bulmuş olacaksınız.

Pire Isırır mı?

Pireler  hem insanları hem de evcil hayvanları aynı şekilde ısırır. Sivrisinek ısırıklarının aksine, küçük kalırlar ve genellikle üç veya dörtlü gruplar halinde düz bir çizgi boyunca görünürler. İnsanlarda ısırıklar genellikle ayak bilekleri veya bacakların yanı sıra belde, kasıklarda, koltuk altlarında ve dirsek ve dizlerin deri kıvrımlarında bulunur.  Tükürükleri ayrıca evcil hayvanlarda ciddi pire alerjisi dermatitine neden olabilir ve birikintilerinin insanlarda benzer alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir.

Pire ısırığına ne iyi gelir? Bu ısırıklar genellikle herhangi bir tedavi olmaya ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçer. Kolonya ile ovmak ısırıkları daha erken geçirebilir. Eniyi yol bu ısırıklardan korunmaktır. Bunun içinde pire neye gelmez? sorusunun cevabını bilmek gerekir. Bu parazitler lavanta kokusunu sevmezler Lavanta yağını teninize parfüm gibi sürebilirsiniz ve yatağınıza lavanta kesesi takabilirsiniz