Kategoriler
Cilt

Sivilce Nedir? Sivilce Nasıl Tedavi edilir?

Sivilce nedir? Sivilce izleri, beyaz noktaların ve siyah noktaların neden ortaya çıktığını ve sonraki akne çıkışını durdurmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Akne ister bir tane isterse bir dizi lekeden olşsun, her yaş gurubundaki insanları etkileyen yaygın bir sorundur. Sivilce lekeleri ciltteki bezlerin sebum adı verilen cildin doğal yağını çok fazla ürettiği ve salgıladığı zaman ortaya çıkar. Sebum, ölü deri hücreleriyle birlikte gözenekleri tıkayarak bu duruma neden olabilir. Ve bazen, Cu tibacterium acnes C. acnes ) adı verilen bakteriler gözeneklere girerek akne vulgaris adı verilen iltihaplı ve ağrılı sivilce oluşmasına neden olur.

Akne, daha çok yüz, alın, göğüs, omuzlar ve sırtın üst kısmında görünen çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Genetik, değişken hormon seviyeleri, stres, yüksek nem ve yağlı veya yağlı kişisel bakım ürünleri kullanmak gibi çeşitli nedenler vardır. Akne genellikle gençleri etkiler ancak her yaşta ortaya çıkabilir.

Akne Tedavisi İle İlgili Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları

 • Sivilce neden olur?

Akne, cilt yağı, ölü cilt hücreleri ve bakteriler yüz ve vücuttaki gözenekleri tıkadığında ortaya çıkar. Bu, beyaz noktaları, siyah noktaları, akneleri, nodülleri veya kistleri tetikleyebilir. Akneyi şiddetlendirebilecek faktörler arasında hormonlar, sürtünme, yanlış beslenme, stres, ilaç tedavisi ve genetik yatkınlık yer alır.

 • Sivilceli yüz neden olur?
 • Deri altı sivilce niçin oluşur?
 • Alında çıkan sivilceler neyin habercisidir?
 • Çene bölgesinde sivilce neden çok acıtır?

Akne Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Akne Nedir? Akne nasıl olduğunu anlasanız bile (yağ + ölü cilt hücreleri = tıkalı gözenekler), diğer insanlara göre her zaman temiz bir cilde sahipken cildinizin neden sivilce ve siyah nokta oluşturduğunu merak edebilirsiniz. Bir dizi faktör sivilceli yüz görüntüsünü şiddetlendirebilir veya riskinizi artırabilir.

Akne, cildinizin gözeneklerinin saç, sebum (yağlı bir madde), bakteriler ve ölü deri hücreleri tarafından tıkandığı yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Bu tıkanıklıklar siyah nokta, beyaz nokta, nodül ve diğer türleri üretir. Akne varsa, yalnız olmadığını bil. İnsanların yaşadığı en yaygın cilt rahatsızlığıdır. 11 ila 30 yaşları arasındaki insanların% 80’inin en azından hafif bir akne biçimine sahip olacağı tahmin edilmektedir ve çoğu insan hayatlarının bir noktasında bundan etkilenmektedir.

Yüzdeki Sivilce Nedenleri Hormon Seviyelerindeki Değişiklikler

Yüzdeki sivilce nedenleri arsında ilk sırada gösterilen sebepler hormonlardır. Vücudumuz (ergenlik veya hamilelik gibi) bazı dönemlerde ciddi değişiklikler yaşamaktadır. Vücuttaki bu dönemlerde değişen hormonlar yağ bezlerinin daha fazla sebum salgılamasına neden olur. Fazla salgılanan sebum da vücudun çeşitli bölgelerinde özellikle sırtta sivilce, çenede sivilce, kafada sivilce, dudakta sivilce gibi sıkıntılı sonuçlar doğurur. Esas olarak hormonal değişiklikler geçiren gençleri ve genç yetişkinleri etkilese de, birçok insan 20’li, 30’lu yaşlarına ve sonrasına kadar cilt sorunları ile mücadele etmeye devam ediyor. Hatta bazıları yetişkinken ilk kez bu sorunlarla karşılaşabilir.

Sivilceli Yüz Oluşmasının Nedenlerinden İkincisi Kozmetikler veya Saç Bakım Ürünleri

Yüzdeki sivilce nedenleri deride fazla yağın birikmesidir. Yüz makyajında kullandığınız yağlı kozmetikler gözeneklerinizi tıkayabilir bu durum genellikle büyük sivilce özelliklede çene bölgesinde sivilce oluşturur. Yağlı saç kremi kullanımı ise kafa içinde sivilce oluşturabilir. Ayrıca stres bezlerinizin daha fazla sebum üretmesine neden olan bir hormon olan kortizol seviyesini artırır.

Akne Öyküsünün  Ailede Olması:

Akne ve genler arasında bir bağlantı var gibi görünüyor. Yani ebeveynleriniz gençlik yıllarında bu tarz öyküleri var ise bu sizin de akne tedavisi ile uğraşacağınız anlamına gelir.

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Diğer Sebepler:

Yüzdeki pütürler in sebebi bazen tamamen mekaniksel bir sebepte olabilir. Deriye sürtünen bir şey (şapka, kask veya yüz maskesi gibi) derinizde herhangi bir baskı veya sürtünme olduğunda da akneler ortaya çıkabiliyor. Buna akne mekaniği denir. COVID-19 zamanında, dermatologların sürtünmenin cilt üzerindeki etkileri hakkında bildikleri düşünüldüğünde, maske veya “akne maskesi” şaşırtıcı olmayan bir şekilde bir sorun haline geldi.

Bazı şeyler bu tip cilt sorunları oluşturabilir ve / veya daha da kötüleştirebilir:

 • Bir kadının adet dönemindeki değişken hormon seviyeleri.
 • Akne yaralarında toparlanma.
 • Şapka ve spor kask gibi giysiler ve başlıklar.
 • Hava kirliliği ve belirli hava koşulları, özellikle yüksek nem.
 • Yağlı veya yağlı kişisel bakım ürünleri (ağır losyonlar, kremler veya saç pomatları ve cilaları gibi) kullanmak veya rutin olarak gresle temas ettiğiniz bir alanda çalışmak (yağlı yiyecek yüzeylerinin ve kızartma yağının olduğu bir restoranda çalışmak gibi).
 • Kortizol hormonunu artıran stres de sivilcelerin alevlenmesine neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar.
 • Genetik.

Akne Nasıl Teşhis Edilir?

Akne teşhisini bir doktor veya dermatolog genellikle cildinize bakarak yapabilir. sırttaki sivilceler, boyunda sivilce bu teşhisi kolaylaştırır. Nadir görülse de bazen kalçada sivilce, dilde sivilce, kulak içinde sivilce, bacakta sivilce de görülebilmektedir. Bazı cilt rahatsızlıkları bazen akne ile karıştırılır. Yüzünüzde deri altı sivilce olduğuna inanıyorsanız ancak cildiniz tedavi ile iyileşmiyorsa veya kötüleşiyorsa, doktorunuz doğru bir teşhis koyabilir.

Cilt sorunları olabileceği en yaygın noktalar yüzünüz, alnınız, göğsünüz, omuzlarınız ve sırtınızın üst kısmıdır. Yağ bezleri vücudunuzun her yerinde bulunur, ancak bunlar en çok bulunan yerlerdir. Akneyi tedavi etmenin en iyi yolu ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Akne hafif (birkaç ara sıra çıkan) orta (iltihaplı ) veya şiddetli (nodüller ve kistler) olabilir.

Sivilce Ne Zaman Geçer

Akne süresi kişiden kişiye değişir. Yüzdeki pütürler gençlik yıllarında geliştiğinde, bir kişi yirmili yaşlarının ortasına geldiğinde genellikle daha az sorun haline gelir. Ne yazık ki, bazı insanlar yirmili yaşlarında bile bu sorunla mücadele ediyor. Aslında, 35 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 3’ü bu soruna sahip olmaya devam ediyor. Yüzdeki pütürler nedenlerinden biri, hem kadınların hem de erkeklerin ürettiği androjenler (özellikle testosteron) adı verilen hormonlarda artış. Bu hormonlar gençlik yıllarında zirvede olma eğilimindedir.

Sivilce İzleri İçin Tedavi ve İlaç Seçenekleri

Sivilce oluşumunun tam tedavisi yoktur, ancak tedaviler sivilce izlerinin oluşumunu ortadan kaldırabilir ve önleyebilir. Sizin için en iyi olan sivilce izi tedavisi, şiddetine bağlıdır. İyi bir cilt bakımı rejimi genellikle hafif akne veya ara sıra çıkan kabarıklıklar için ilk savunma hattıdır. Ancak bazen cildi sağlıklı tutmak için tedaviye ihtiyaç vardır.

Sivilce kurutucu merhemler, kremler ve losyonlar dermatoloğunuz tarafından size reçete edilebilir. Sivilce hapı olarak bilinen bir ilacı da reçete edebilir. Ayrıca a vitamini sivilce tedavisinde çokça kullanılır vitamin takviyesi de yapabilir.

Geçmeyen sivilce izleri için dermatoloğunuz  sivilce izleri lazer veya kimyasal peeling gibi bir tedavi önerebilir . Sivilce izi geçirme yöntemleri arasında en çok tercih edilenler ışık tedavisi ve lazer sivilce leke tedavisi uygulamalarıdır.

Sivilceyi Ne Kurutur ve Önler

Sivilceyi ne kurutur? Bunun cevabı uzun ve düzenli bir rutinde saklıdır. Akneye neyin sebep olduğunu anlamak yeterli değildir. Ayrıca bu sorun ortaya çıkmadan önce durdurmak zorundasınız.

 • Yüzünüzü günde iki kez yıkayın. Ilık su ve hafif bir temizleyici kullanın ve çok sert ovalamayın, aksi takdirde cildinizin koruyucu tabakasına zarar verip akne oluşumuna sebep olabilirsiniz.
 • Saçınızı yüzünüzden uzak tutun. Yağlı, yağlı saçlar cildinizi yağlı hale getirerek gözeneklerinizi tıkayabilir ve akne oluşumuna neden olabilir. Saçınızı düzenli olarak yıkayın ve yüzünüzden uzak tutun.
 • Yağsız cilt bakım ürünleri kullanın. Gözenekleri tıkamayan “komedojenik olmayan” cilt bakım ürünlerini arayın. Komedojenik olmayan ürünlerin akne çıkmasına neden olma olasılığı daha düşüktür.
 • Makyajın içinde uyumayın. Yatmadan önce makyajın tüm izlerini temizlemek gözeneklerin açık kalmasını sağlar ve akne oluşumunu önler. Bazen makyajı çıkarmak için ılık su yeterli değildir. Temizleyicinize ek olarak genellikle yağsız makyaj temizleme mendilleri kullanmanız gerekecek. Bazı dermatologlar, arkasında yağlı bir kalıntı bırakmadan makyajın çıkarılmasına yardımcı olmak için çift temizleme rutininin bir parçası olarak gül suyu da önermektedir.
 • Yüzüne dokunma. Yüzünüze ne kadar çok dokunursanız, ellerinizden yüzünüze yağ ve kiri transfer etme riski o kadar artar.  Akne yüzde ve alında oluşma eğilimindedir çünkü vücudun bu bölümünde daha fazla yağ bezleri vardır.

Akne İçin Diyet İpuçları

Sivilce nasıl geçer? sorusunun cevabı çok karmaşıktır. Bu işlem beslenmeden bakıma düzenli bir rutin sayesinde olur. Sivilce yapan besinler hakkında yeterince bilgiye sahip olmak gerekir. Belki soda, çikolata ve abur cuburun sivilceye neden olabileceğini duymuşsunuzdur.  Bazı insanlar, bu ve diğer yiyeceklerin akne tetikleyicisi olduğunu iddia ediyor. Yine de bu konunun uzmanı diyetisyenler ve araştırmacılar, gıdanın suçlu olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazılarına göre, çok sayıda çalışma, şekerli yiyecekler, rafine karbonhidratlar ve süt ürünleri tüketen insanlarda sivilcenin daha kötü olma eğiliminde olduğunu bulmuştur .

Çikolata sivilceye neden olur mu? Bazı araştırmalar, belirli yiyecekleri ve diyetleri akne ile ilişkilendirmiştir. Yağsız süt, peynir altı suyu proteini ve yüksek şeker içeren diyetler akne alevlenmelerine katkıda bulunabilir. Çikolata doğrudan sivilce ile ilişkilendirilmemiştir.

Süt sivilce yapar mı? Yayınlanan bir çalışmada bulgulara göre yaş 14 ve 17 arasındaki gençler de süt ile akne arasındaki ilişki incelendi, süt tüketimi fazla akne ile ilişkili bulunmuştur. Ancak işin garibi, bu çalışma sadece az yağlı veya yağsız sütle bir bağlantı buldu ve tam yağlı sütle değil. Bununla birlikte, genç kızlarda diyet ve akne arasındaki ilişkiyi değerlendiren geçmiş araştırmalar, akne ile tam yağlı süt tüketimi arasında pozitif bir bağlantı bulmuştur. Süt ve diğer süt ürünleri, daha fazla sebum üretimini tetikleyebilecek ve kesintilere katkıda bulunabilecek insülin benzeri büyüme faktörü seviyelerini yükseltiyor gibi görünmektedir.

Geçmişte yapılan araştırmalar, şekerli yiyecekler ve rafine karbonhidratlar tüketerek ortaya çıkan kan şekeri artışlarının ciltte iltihaplanmaya neden olabileceğini ve cildin daha fazla yağ üretmesine neden olabileceğini öne sürüyor. Dermatologlar,  diyet seçeneklerinin kesinlikle katkıda bulunup bulunmadığına hala karar vermiş olmasalar da, dikkatli olmakta kesinlikle fayda var.