Kategoriler
Cilt

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah nokta şikayetiniz mi var? Siyah nokta temizleme ile ilgili yöntemlere mi ihtiyacınız var? Siyah noktaların artık hiç şansı yok onlarla vedalaşmaya hazır mısınız? Gelin şimdi siyah noktalar hakkında biraz bilgi edinelim ve onlardan mümkün olan en kısa zamanda kurtulalım.

Burnundaki siyah noktalar nasıl geçer? Burun siyah nokta neredeyse ayrılmaz ikilimi oldu yüzünüzde? Emin olun siyah nokta konusunda yalnız değilsiniz. Artan maske uygulama alışkanlığı ile siyah noktalar son zamanlarda daha da fazla ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Çareler burada sorun yok.

Burundaki siyah noktalar, parmaklarınızı sıkacak konuma getirmeden önce aynadan uzaklaşın ve okumaya devam edin. En iyi dermatologlarla siyah nokta neden olur ve siyah noktalar nasıl geçer konusu hakkında konuştuk. Burundaki siyah noktalara çözüm, yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer gibi birçok siyah nokta tedavisi hem de evde, anında yada gece boyunca nasıl yapılılacağını öğrendik. Şimdi siyah nokta temizleme konusunda birçok seçeneği bir araya getirdik.

Siyah Nokta Nasıl Oluşur?

Siyah nokta neden olur? sorusunu dermatologlar; Tıbbi olarak açık yaralar olarak bilinen siyah noktalar, yağ veya sebum, enkaz ve ölü deri hücreleriyle dolu gözeneklerdir diye açıklıyorlar. Gözeneklerdeki bu yağlı karışım, yüzey açıklığa girer hava ile oksitlenerek siyah veya koyu gri bir renge dönüşür.

Yüzdeki siyah nokta oluşumunda genellikle siyah malzemenin kir içinde kaldığı varsayılırken, “temizlikle hiçbir ilgisi yok”. Sivilce ve siyah nokta aralarındaki en önemli fark, oluşumu gereği gözeneklerin açık olması nedeniyle siyah noktaların daha koyu bir renkte görünmesi, beyaz noktaların ise kapalı bir yapıya sahip olması nedeniyle oksitlenmenin olmaması. Çünkü beyaz noktaların yüzeyi ince bir cilt tabakasıyla kaplıdır buda daha beyaz görünmesine sebep olur.

Siyah Nokta Neden Olur?

Siyah nokta nasıl oluşur ? Sorusunun birden fazla cevabı var. Bu sorunun  altında yatan birçok nedene olabilir. İlk akla gelen hormonların artan sebum veya yağ üretimine yol açtığı ve gözeneklerin tıkandığıdır. Özellikle ergenlik döneminde çok sık görülürler. Hormonlar ayrıca aylık menstrüasyon , hamilelik ve polikistik over sendromu veya androjen fazlalığı olan diğer hormonal sendromları olanlarda  siyah noktalar  neden olabilir .” Diğer faktörler arasında hormonal ilaçlar almak, sizi daha çok terletecek kıyafetler giyimek veya a kask takmak, gözenekleri tıkayabilecek  yağ bazlı ürünler kullanmak sayılabilir.

Siyah nokta oluşumunda genetik de rol oynayabilir. Yani kardeşleriniz veya ebeveynleriniz siyah noktalar  yatkınsa, siz de öyle olabilirsiniz. Gözenek boyutu genetik tarafından belirlenir ve daha büyük gözeneklere sahip olanlar siyah noktalara sahip olmaya daha yatkındır.”

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta nasıl temizlenir ? Bu sorunun birden fazla cevabı var. Siyah nokta yok etme ve önlemenin birçok yolu vardır, ancak genel olarak konuşursak, siyah noktaların yanaklarınızda veya sırtınızda olup olmadığına bakılmaksızın, gözeneklerinizdeki kalıntıları parçalamaya yardımcı olan siyah nokta kremi veya siyah nokta maskesi ev yapımı doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Bazen de burundaki siyah noktalardan kurtulmak için siyah nokta temizleme cımbızı kullanılabilir.

  Siyah Nokta Giderici Yöntemler

Siyah nokta temizliği konusunda iki temel yöntem vardır. Evde doğal malzemelerle yapacağın sivilce ve siyah nokta kremi tarzı doğal ürünle kullanmak veya kimyasal ürünlerden yararlanmak.

Evdeki Malzemelerle Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta nasıl gider ? sorusunun en ekonomik ve zararsız olan cevabını arıyorsanız hemen kileri kontrol etseniz iyi olacak. Mutfağınızdaki veya kilerinizdeki doğal malzemelerle birçok farklı siyah nokta ve sivilce maskesi yapabilirsiniz. Şimdi siyah nokta nasıl geçer evde yapabileceğiniz 5 farklı yöntemi inceleyelim.

 

  1. Kabartma Tozu ile Siyah Nokta Temizleme

Faydaları: Anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahip olması nedeniyle siyah nokta giderici özelliğinin yanı sıra, ölü deri hücrelerinin ve ekstra sebumun pul pul dökülmesine de sebep olur.

Kullanım Şekli: 1 yemek kaşığı karbonatı 2 yemek kaşığı su ile pürüzsüz bir macun elde edene kadar karıştırın. Bunu ilgili bölgelere uygulayın ve ılık su ile yıkamadan önce 15-20 dakika bekletin.

Kullanım Sıklığı: En iyi sonuçlar için bunu her gün kullanabilirsiniz. Özellikle burun üstündeki siyah noktalar nasıl gider ? sorusuna cevap arıyorsanız mutlaka denemelisiniz.

  1. Siyah Nokta Temizleme Yumurta ve Bal Maskesi

Faydaları: Yumurta akı maskesi siyah nokta temizliğinde, gözeneklerin, sebum üreten saç köklerinin sıkılaşmasına ve ardından siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Bal cildi besler ve nemlendirir.

Nasıl Kullanılır: Evde siyah nokta temizleme bununla çok kolay hale getirilebilir. 1 yumurta beyazını 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ilık su ile durulayın.

Kullanım Sıklığı: Haftada bir veya iki kez.

  1. Tarçın Tozu ve Limon Suyu ile Siyah Nokta Nasıl Geçer

Faydaları: Siyah Noktaya ne iyi gelir sorusunun cevaplarından birisi de tarçın tozu dur. Çünkü gözenekleri sıkılaştırmaya ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Öte yandan limon, siyah nokta, akne ve beyaz noktalarla savaşmaya yardımcı olan anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Nasıl Kullanılır: 2 yemek kaşığı tarçın tozunu 2 yemek kaşığı limon suyu ile pürüzsüz bir macun elde etmek için karıştırın. 20 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.

Kullanım Sıklığı: Haftada üç veya dört kez

  1. Siyah Nokta Temizleme Yeşil Çay

Faydaları: Yeşil Çay, fazla yağı uzak tutan, azaltan ve siyah nokta temizleme konusunda yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu özellikler bizi siyah nokta nasıl gider sorusunun cevabına ulaştırıyor.

Kullanım Şekli: Bir yemek kaşığı kuru yeşil yaprağı suyla karıştırarak pürüzsüz bir macun elde edin. Bunu etkilenen bölgelere 15-20 dakika uygulayın ve ılık su ile durulayın.

Kullanım Sıklığı: Haftada bir veya iki kez.

  1. Siyah Nokta Temizleme Zerdeçal ve Hindistan Cevizi Yağı

Faydaları: Zerdeçal, güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Hindistan Cevizi Yağı cildi yatıştırır ve nemlendirir.

Nasıl Kullanılır: Bu, siyah noktalar için en iyi ev ilaçlarından biridir. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için bir çay kaşığı Zerdeçal ile Hindistan Cevizi Yağı karıştırın. Macunu ilgili bölgelere sürün ve sihrini 10 ila 15 dakika boyunca çalışmasına izin verin. Ilık su ile durulayın.

Kullanım Sıklığı: Haftada üç veya dört kez uygulayabilirsiniz.

Diş macunu ile siyah nokta temizleme gibi yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Klinik Tedaviler

Artık evde siyah nokta nasıl çıkaracağınızı bildiğinize göre, biraz fazladan dürtme gerektirebilecek daha ciddi ve kalıcı siyah nokta vakalarına geçelim. İşte siyah noktalara karşı savaşırken dikkat edilmesi gereken en iyi siyah nokta tedavileri ve ürünleri.

Bu iş için siyah nokta kremleri , tonikler en çok kullanılan yöntemlerdir. Bu ürünlerden maksimum verim alabilmek için kendinize bir yüz fırçası almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Daha ciddi problemlerde kimyasal soyma veya maske uygulayabilirsiniz.

Aşağıda en çok beğenilen siyah nokta ürünleri arasından birkaçını listeledik.