Kategoriler
Hastalıklar

Tahta Kurusu Böceği Nedir ve Nasıl Kurtuluruz?

Tahta kurusu böceği, insanların ve hayvanların kanıyla beslenen ev böcekleri arasındadır. Tahta kurusu daha çok geceleri aktif hareket eder. Bu ev böcekleri  karanlık, yumuşak yerlerde ve yarıklarda saklanma konusunda mükemmeldirler. Bu, yatağı yerleşmeleri için ideal bir yer yapar, dolayısıyla ” yatak böceği ” adı da verilir.

Tahta kurusu gözle görülür mü ? sorusunun cevabı maalesef hayır olacaktır. Çünkü çok küçükler (yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde), ancak onları evinizde dolaşırken ve sizi ve aile üyelerinizi çiğnerken, bıraktığı izlerden tanıyabilirsiniz. Tahta kurusu ısırığı zararsız olsa da kaşıntılı ve rahatsız edicidir.

Tahta Kurusu Nedir ve Evimize Nereden Gelir?

Tahta kurusu uçar mı? Diye düşünebilirsiniz ama bu canlılar uçarak evinize gelmezler. Bu böcekler evinizde kendiliğinden ortaya çıkmış gibi görünse de, yatak böcekleri dışarıdan gelir . Peki tahta kurusu uçarmı sorusunu hayır olarak yanıtladığımıza göre evimize nasıl giriyorlar. İnanması zor ama bu böcekleri evinize siz getiriyorsunuz. Bunlara bagaj böceği de diyebiliriz, arkadaşlarınızın evlerine seyahat ederken veya otelde kaldığınızda bavulunuzla taşıyabilirsiniz. Başka bir istila kaynağı, paylaşılan bir duvarı olan bir komşu olabiliyor. Bu yaratıklar kendi iyilikleri için fazla akıllı. Zararlı dumanlar açığa çıktığında, güvenli bir sığınak ararlar ve bu genellikle bir komşunun evi anlamına gelir. Bu adamların çok basık vücutları var. Bu, neredeyse görünmez çatlaklardan ve yarıklardan kayabilecekleri anlamına gelir.

Tahta Kurusu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

1.Yataktaki Lekeler

Tahta kurusu nerede yaşar? Dağınık bir eviniz veya temiz bir eviniz olsun, yatak böcekleri yalnızca yiyecek kaynaklarının, yani insanların yakınlarda olmasına özen gösterir. Genellikle geceleri hareketlilik gösterdikleri için yatağınız bu canlılar için eşsiz bir yuvaya dönüşür. Yatağınızdaki lekeleri dikkatli inceleyin. Yatağınızdaki kırmızı ve paslı görünen lekeler kan hem de sizin kanınız. Tahta kurusu isirigi, vücudunuzda küçük kanamalara neden olabilir. Bazen de bu yaratıkların ziyafetlerinden sonra ezilmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca yatak böcekleri dahil herkes dışkılar. Siyah noktalar ve lekeler görürseniz, bu dışkı maddesi ile tahta kurusu yavrusu yetişkin olurken döktükleri derinin bir kombinasyonudur. Yatak böcekleri yavruları yumurtadan çıkarken kabuklar kırılır. küçük boyutları ve açık renkleri nedeniyle bunları fark etmek zordur, ancak yatağınızda, mobilyanızda veya halınızda küçük fildişi lekeleri için tetikte olun. Hatta zaman zaman bu adamların dolaştığını bile görebilirsiniz. Gerçekten çok küçükler, ancak yakından bakarsanız, ara sıra onları fark edebilirsiniz. Beslendikten sonra daha büyük, daha kırmızı ve daha kolay görünecekler

2. Cildinizdeki Isırıklar

Tahta kurusu böceği ısırığı evinizin istila edildiğinin en belirgin işaretidir. Tahta kurusu ısırığı nasıl olur? Bir pire ısırığından farklı olarak, tahta kurusu ısırığı görüntüsü genellikle gruplar halinde ortaya çıkar. Düz bir çizgi halinde ısırıklar oluştururlar. Çünkü bu etobur varlıklar kolunuza veya bacağınıza gitmeyi sever ve yürürken sürekli kan örnekleri alırlar. Ne yazık ki, uzun kollu pijamalar sizi yatak böcek ısırıklarından korumaz. Neyse ki, beslenirken hastalıkları yaydıklarına dair hiçbir kanıt yok. Bu bilgi berlki içinde bulunduğunuz durumda size biraz moral verebilir.

Tahta kurusu ısırığı kaç günde geçer? Sorusu insanın aklına ilk gelen sorulardan oluyor. Tahta kurusu ısırığı tedavisi gerekmeden yaklaşık olarak bir hafta on gün içinde geçerler. Çok fazla ağrı ve acı vermezler ancak şiddetli kaşıntı yapabilirler. Bu şiddetli kaşıma sonucu ciltte kaşımaya bağlı tahrişler oluşabilir. Bunların ağrı ve acılarından daha çok pisikolojiniz üzerinde bıraktıkları tahribatı onarmak daha zor olur. Bu kadar ısırık ve kaşıntıdan sonra her akşam tekrar aynı yatağa yatmak zorunda olmak pisikolojinizi derinden sarsacaktır.

Tahta kurusu ısırığına ne iyi gelir? Sorusu için evde uygulayabileceğiniz bir yöntem olarak ılık sabunlu su ile yıkamayı tavsiye edebiliriz. Ayrıca aloe vera bitkisinin yapraklarında bulunan jelde tahta kurusu sokması için kullanılabilir. Doğa bize bu tür olaylar için eşsiz bir eczane sunsada çeşitli bitkiler ve yararları konusunda çok fazla bilimsel aratırma bulamazsınız. Bu doğal tedaviler genellikle kulaktan kulağa gelen eski insanların tecrübelerine dayanır. Bu kapsamda sirke, limon suyu, kolonya bu yatak böceklerinin sebep olduğu kaşıntı için çeşitli şekillerde kullanılmaktadır ancak  cildiniz aşırı bir reaksiyon gösterirse mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Tahta kurusu böceğini güçlü bir elektrikli süpürge makinası ile yatağınızı ve koltuklarınızı süpürerek vakumlayabilirsiniz. Bir istila ile savaşırken yatak, koltuk gibiyüzeyleri mümkünse her gün yada en azından birkaç günde bir süpürmelisiniz. Bu işlemleri yaparken sakın üşengeçlik yapmayın eksiksiz olun ve şilte, yatak takımları ve kanepeler ve rahat sandalyeler gibi yumuşak mobilyalarda vakum kullanın. Süpürgenin ulaşamadığı yerler için buharla temizleme bir seçenektir. Yüksek ısı hem yetişkin böcekleri hemde yumurtaları öldürecektir. Sonra bu yaratıklara maruz kalan her şeyi yıkayın. Sıcak su ve kurutucu ısısının kombinasyonu koloninin ölmesine yardımcı olacaktır.

Kabartma tozunun buzdolabındaki nemi emdiğini zaten biliyorsunuz , ancak yatak böceklerinin vücutlarındaki nemi de emdiğini biliyor muydunuz? Bu tozu kullanmak için, çatlaklar ve yarıklar da dahil olmak üzere böcek bulunan her yere yayın. Birkaç günde bir süpürüp tekrar uyguladığınızdan emin olun.

Lavanta kokusu yatak böceğinin mide bulandırıcı hissetmesine neden olur ve hatta ölümlerine bile yol açabilir. Ancak çoğu insan kokuyu oldukça hoş bulur. Çamaşırları lavanta sabunu ile yıkayarak, seyreltilmiş uçucu yağları püskürterek ve etkilenen bölgelere yaprakları yayarak bu solüsyonun etkisini üç katına çıkarın. Nane yaprakları lavanta yağı ve yapraklarıyla aynı etkiye sahiptir. Aynı stratejileri kullanın ve istila gidene kadar eski yaprakları düzenli olarak temizlemeyi ve onları yeni versiyonlarla değiştirmeyi unutmayın.

Siyah ceviz çayı çeşidi doğal bir böcek kovucudur. Bu stratejiyi uygulamak için, kullanılmış çay poşetlerinizi alın ve böceklerin istila ettiği alanlara koyun. Onları evin etrafına, aklınıza gelebilecek her köşeye, köşeye ve köşeye yerleştirin.Muhtemelen bir evi kötü ruhlardan kurtarmak için adaçayı yakan insanları duymuşsunuzdur, ancak yatak böceklerini önlemek için kekik yakmayı duydunuz mu? Biraz zaman alacaktır (ha-ha) ve bu işlem gidene kadar birkaç günde bir tekrarlanmalıdır, ancak bir bezle bir parça kekik bağlar ve daha sonra istila edilmiş bölgelerin yakınında yakarsanız, böcekler dostça meskenler arayın.Her zaman olduğu gibi, yangın güvenliği uygulayın. Evinizi yakmak da onlardan kurtulacaktır, ancak bu kesinlikle tavsiye edilmiyor.Bu yöntemlerden bazıları yatak böceklerini doğrudan temas halinde öldürürken, diğerleri onları başka bir yere gitmeye teşvik eder veya girmekten vazgeçirir.

Tahta Kurusu Kesin Çözüm

Tahta kurusu ilaçlama bir istiladan kurtulmanın kesin çözümüdür. Bu ev böcekleri ile mücadele kolay değildir. Yukarda saydığımız ve evde yapabileceğiniz önlemleri alsanızda bir kaç aylık mücadelenizi yılmadan sürdürmeniz gerekebilecektir. Bu sorundan tamamen kurtulmak için profosyonel bir kuruluştan yardım almak herzaman en kesin çözüm olmuştur.Tahta kurusu ilaçlama fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları tıklayarak firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

www.aysilaclama.com

bocekilaclamaistanbul.gen.tr

www.ayzerilaclama.com